Jeśli potrzebne są Ci trapery damskie, warto w ich poszukiwaniach odwiedzić jeśli nie kilkanaście to choćby kilka sklepów i doczytać dokładnie specyfikę tego rodzaju butów, a następnie porównać ceny, które mogą w różnych sklepach zasadniczo się różnić.

Trapery damskie – od czego zacząć poszukiwania idealnych?

Pierwsze pytanie, jakie należy sobie zadać to, dlaczego szukamy akurat tego rodzaju obuwia:

  • Czy szukamy butów w góry czy po prostu wzoru, który bardzo buty górskie przypomina?
  • Czy mamy problemy z odciskami w pełnych butach latem?
  • Czy będziemy trapery damskie nosić wyłącznie w miesiącach jesienno-zimowych czy zamierzamy używać ich także latem?
  • Czy wcześniej chodziłyśmy w tego rodzaju butach?

Odpowiedź na ostatnie pytanie jest niezmiernie ważna, bo nie każda stopa dobrze się czuje w traperach. Co prawda to zależy od wielu czynników jak budowa cholewki, twardość materiału czy przeznaczenie. Jeśli jednak nie nosimy zwykle butów stylizowanych na trekkingowe, możemy się w traperach czuć zwyczajnie niewygodnie.

Trapery damskie – co w nich charakterystycznego?

Trapery to tak naprawdę ciężkie buty przypominające specjalistyczne obuwie trekkingowe. Mogą nim być ale nie muszą. Zwykle mają antypoślizgową podeszwę z dużym bieżnikiem, która umożliwia nam bezpieczne spacerowanie nawet po bardzo oblodzonych powierzchniach. Trapery damskie sięgają pod lub ponad kostkę, są sznurowane na całej długości i jeśli mają być używane w górach, koniecznie powinny być wodoodporne.

Jak wybrać dobre trapery?

Najlepsze trapery damskie to buty, których zarówno zewnętrzna jak i wszystkie wewnętrzne powłoki są wykonane z naturalnej impregnowanej skóry. Alternatywą dla takiego materiału są jedynie materiały typu Gore-Tex, czyli buty wykonane z powłoki o ogromnej ilości porów. Taki materiał po pierwsze pozwala stopie oddychać, a po drugie świetnie izoluje ją od czynników zewnętrznych. Jeżeli jednak nie zamierzamy w naszych trapery damskie spacerować po górach, możemy w ogóle nie brać pod uwagę ocieplenia traperów, zwłaszcza jeśli mają być one przez nas używane wyłącznie w lecie.

Trapery damskie bywają przecież tylko stylem obuwia bez jego górskich cech. Mogą więc występować równie dobrze w formie skórzanych, nieocieplanych butów za kostkę, które z powodzeniem sprawdzą się w podróży do pracy czy to samochodem czy autobusem. Co więcej, mogą jedynie wyglądać na ciężkie, bo zastosowana cholewka i podeszwa mogą być jedynie stylizowane. W gruncie rzeczy trapery mogą jednak być niewiele cięższa od zwykłych adidasów, zaś ich optyczną ciężkość uzyskuje się przez charakterystyczny krój oraz zewnętrzne dodatki. Bardzo modne są ostatnio trapery wykonane z połyskującej skóry, wyglądające trochę jak glany, a trochę jak gumowce – świetne połączenie dla wszystkich miłośników odważnego stylu.