Najnowsze plony na pola uprawnych to zdecydowanie panele słoneczne. W Polsce rosną farmy fotowoltaiczne we wszystkich kształtach i rozmiarach, od małych, które oświetlają lokalne społeczności, po gigantyczne farmy słoneczne na skalę użytkową.
Co to jest farma fotowoltaiczna?
Farma słoneczna to duża kolekcja fotowoltaicznych (PV) paneli słonecznych, które pochłaniają energię słoneczną, przekształcają ją w energię elektryczną i wysyłają ją do sieci energetycznej w celu dystrybucji i konsumpcji przez klientów takich jak Ty. Farmy słoneczne – które czasami można zobaczyć nazywane parkami słonecznymi lub elektrowniami fotowoltaicznymi – są zwykle montowane na ziemi zamiast na dachach i mają różne kształty i rozmiary.
Użyteczność
Z technicznego punktu widzenia wszystkie projekty związane z energią słoneczną – czy to kilka paneli dachowych, czy cały akr – są „w sieci”. Zapewniają lokalnemu przedsiębiorstwu użyteczności publicznej energię elektryczną zasilaną energią słoneczną. Farmy fotowoltaiczne na skalę użytkową odnoszą się do tych ogromnych obszarów lądu, na których panele słoneczne rozciągają się poza horyzont. Takie instalacje składają się z setek tysięcy paneli słonecznych, które pochłaniają energię słoneczną, generują prąd elektryczny i rozprowadzają go po liniach wysokiego napięcia. Energia elektryczna przemieszcza się wzdłuż tych linii energetycznych do sieci elektroenergetycznej, ostatecznie trafiając do Twojego domu.
Jak działają farmy fotowoltaiczne?
Obiekty te zwykle działają zwykle na podstawie umów o zakupie energii, w ramach których przedsiębiorstwa zgadzają się na zakup określonej ilości energii elektrycznej od przedsiębiorstwa lub od wytwórcy.
Przewaga farm fotowoltaicznych nad tradycjami
Wydobycie paliw kopalnych powoduje zanieczyszczenie środowiska, tak energia słoneczna nie widzieli trujących toksyn do powietrza. Farma fotowoltaiczna działa również podczas suszy lub fali upałów. Węgiel, gaz ziemny i energia jądrowa zużywają duże ilości wody do chłodzenia. Podczas fal upałów lub poważnych susz, których doświadczyliśmy w ostatnich latach, produkcja energii elektrycznej jest zagrożona. Ale systemy energii słonecznej nie potrzebują wody do wytwarzania energii elektrycznej.
www.promika-solar.pl