Czym jest dermatologia?
Dermatologia jest specjalizacją medyczną, która stanowi połączenie kilku innych działów medycyny. Lekarz dermatolog posiada wiedzę z zakresu chorób wewnętrznych, endokrynologii, onkologii, alergologii, chorób naczyń oraz immunologii. Dermatologia jest mocno powiązana z wenerologią, dlatego specjaliści z tej dziedziny medycyny zajmują się również leczeniem schorzeń przenoszonych drogą płciową. W obrębie dermatologii wyróżnia się dermatologię doświadczalną (zajmującą się badaniem i opisywaniem funkcji oraz struktury skóry) oraz dermatologię kliniczną (skupiającą się na rozpoznawaniu i leczeniu chorób skóry, jej przydatków oraz błon śluzowych).
Jakimi schorzeniami zajmuje się dermatologia?
Do poradni dermatologicznej trafiają pacjenci, który zauważyli u siebie niepokojące zmiany skórne. Przyczyną wielu dolegliwości leczonych przez dermatologów są choroby ogólnoustrojowe, które manifestują się na skórze, na przykład alergie, toczeń, czy też łagodne lub złośliwe nowotwory. Do najpopularniejszych schorzeń dermatologicznych należą: wszystkie odmiany trądziku, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, egzemy, opryszczka, świerzb, łupież, choroby włosów i paznokci, bielactwo, kurzajki, i grzybica. Pod stałą kontrolą dermatologa powinny znaleźć się również osoby, które posiadają liczne znamiona barwnikowe. Lekarz tej specjalizacji zajmuje się także leczeniem chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak kiła, rzeżączka, kłykciny kończyste oraz skórne objawy HIV.
Jak wygląda leczenie dermatologiczne?
Metody leczenia chorób dermatologicznych są różne. Dobór odpowiedniej terapii zależy przede wszystkim od rodzaju choroby, jej przyczyny, objawów oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W leczeniu chorób o podłożu bakteryjnym, takich jak trądzik, kiła i rzeżączka stosuje się zazwyczaj terapię antybiotykową, a wirusowych, na przykład opryszczki leki antywirusowe. W dermatologii stosowane są również środki zewnętrzne o działaniu miejscowym – maści, żele oraz kremy. Przy leczeniu zmian skórnych, których wygląd może świadczyć o zezłośliwieniu (na przykład znamion barwnikowych) zaleca się zazwyczaj chirurgiczne usunięcie zmiany.