Markery alkoholowe są niezwykle popularne zarówno wśród zawodowych rysowników, jak i amatorów. Ich cechą szczególną jest to, że pozwalają uzyskać bardzo równe pokrycie papieru. Nadają się bardzo dobrze do mieszania kolorów. Tusz bardzo szybko schnie i jest wodoodporny. To zaledwie kilka właściwości markerów alkoholowych, które warto znać. W tekście zawarta jest szczegółowa charakterystyka tych interesujących narzędzi.

Rysowanie markerami upodobali sobie szczególnie mangacy, czyli twórcy mangi i szerzej komiksów. Markery alkoholowe, w tym także bardzo cenione promarkery, pozwalają na tworzenie cienkich linii obrysowych, ale także na wypełnianie konturów kolorem i precyzyjne cieniowanie. Wszystko to dzieje się za sprawą specyficznych końcówek.

Końcówki szerokie, wąskie i brush

Większość profesjonalnych markerów posiada dwie końcówki: z jednej strony cienka do detali, z drugiej ścięta skośnie, szeroka i twarda lub pędzelkowa (brush pen). Można też spotkań markery z ultraszeroką końcówką, które przeznaczone są do projektów większego formatu, przy których zachodzi konieczność wypełniania kolorem rozległych powierzchni papieru.

Niektórzy producenci oferują markery z wymiennymi końcówkami. Dzięki temu można zachować niezmienioną jakość rysowania, bez kupowania nowego markera. Równie użyteczną funkcją jest możliwość uzupełniania tuszu. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekonomiczne, ale też zabezpiecza przed niespodziewanym wyczerpaniem się markera i nieplanowaną przerwą w pracy. W sytuacji, gdy nie możemy uzupełnić tuszu, sytuację może uratować dodanie odrobiny alkoholu. Marker odzyskuje żywotność na bardzo krótki czas, ale może on wystarczyć na dokończenie pracy.

Ile markerów potrzebujesz na start?

Producenci profesjonalnych markerów oferują bardzo szerokie spektrum kolorów. Trudno określić niezbędne minimum dla profesjonalnego rysownika. Najmniejsze palety na rynku to 50-70 kolorów – największe przekraczają 300 kolorów.

Podstawowe pytanie początkujących rysowników brzmi: ile markerów kupić na start? Wszystko zależy od tego, ilu kolorów zamierzamy użyć. Jeżeli zakładamy, że do stworzenia obrazka potrzebujemy 5 kolorów, to oznacza, że będziemy musieli zaopatrzyć się w 15-20 markerów, czyli po 3-4 odcienie każdego koloru. Oczywiście im więcej mamy odcieni, tym lepiej. Dodatkowo należy zaopatrzyć się też w blender, czyli market przezroczysty.

W jaki sposób można uzyskać przejścia tonalne?

Blendowanie kolorów polega na takim ich mieszaniu, aby stworzyć harmonijne przejścia tonalne. To technika niezbędna w pracy każdego bardziej zaawansowanego rysownika. Jest kilka popularnych sposobów blendowania:

  • mieszanie bezpośrednio na papierze – zamalowujemy wybrany obszar jaśniejszym markerem, a następnie dodajemy ciemniejszy kolor i ponownie używamy markera jasnego do roztarcia koloru na granicy pomiędzy tonami – całą operację należy przeprowadzić na tyle szybko, aby zdążyć przed wyschnięciem tuszu,
  • mieszanie na podkładce – kawałek grubszej folii, szkła lub porcelany zamazujemy miejscowo ciemniejszym i obok jaśniejszym markerem, a następnie mieszamy końcówką jaśniejszego i przenosimy na papier w miejsce połączenia kolorów,
  • mieszanie tuszu na końcówkach markerów – ciemniejszy marker ustawiamy pionowo nad jaśniejszym, stykamy końcówkami, a następnie – po przejściu ciemniejszego tuszu na końcówkę jasnego markera – możemy przenieść tusz na papier,
  • mieszanie przy użyciu blendera (bezbarwny marker) – służy do rozcieńczania kolorów, można go używać na wszystkie wymienione wyżej sposoby.

Wyniki blendowania zależą nie tylko od jakości markerów i zastosowanej techniki, ale także w dużym stopniu od rodzaju używanego do rysowania papieru.

Nie każdy papier nadaje się do rysowania markerami

Markery wykorzystujące tusz na bazie alkoholu, wymagają stosowania odpowiedniego papieru. Tusz łatwo przesącza się nawet przez gruby papier kredowy czy arkusze bloku technicznego. Wykorzystując takie podłożą, należy podkładać pod nie kartonowe podkładki lub folię. W przeciwnym razie ryzykujemy zniszczenie prac znajdujących się pod aktualnie tworzonym rysunkiem. Na porowatym i bardzo chłonnym papierze stracimy niepotrzebnie dużo tuszu. Mogą pojawić się też problemy z rozlewaniem się tuszu przy wypełnieniach i próbach uzyskania równych linii. Przedstawiciel sklepu z akcesoriami do rękodzieła Loveart wyjaśnia, jakie właściwości powinien posiadać papier do rysowania markerami: – Najlepszy jest papier gładki, o niewielkiej gramaturze około 70-100 g/m3, który posiada na odwrocie warstwę zabezpieczającą przed przesączaniem się tuszu. W efekcie papier zapewnia łatwe prowadzenie markera, minimalizuje zużycie tuszu i chroni przed jego przesączaniem się.

Garść porad dla początkujących użytkowników markerów alkoholowych

Markery nieużywane, nawet jeżeli przerwa jest krótka, powinny być przechowywane w pozycji poziomej. Warto też starannie nakładać skuwki. Zaniedbanie tych zasad powoduje szybsze wysychanie tuszu.

Jeżeli chcemy mieć pełną kontrolę nad kolorami, powinniśmy przygotować wzorniki kolorów, bo kolor skuwki i tuszu nie zawsze są w stu procentach zbieżne. Do zrobienia próbnika używamy papieru, na którym najczęściej rysujemy. Przy każdej próbce koloru umieszczamy jej oznaczenie literowo-cyfrowe. Posiadając kilkanaście markerów, nie odczujemy potrzeby korzystania z próbników. Jednak przy kilkudziesięciu czy kilkuset kolorach taki własnoręcznie przygotowany wzornik bardzo ułatwia pracę i chroni przed pomyłkami w cieniowaniu. Przy dużej liczbie markerów bardzo przydają się też czytelne oznaczenia na skuwkach: dzięki nim będzie nam znacznie łatwiej odszukać potrzebny marker.

Nie wszyscy początkujący rysownicy wiedzą, że można łączyć techniki rysowania kredkami i markerami. Dobrej jakości kredki pastelowe można wykorzystać do cieniowania i cyzelowania drobniejszych detali. Przy większych formatach rysunków zastosowanie kredek daje nie tylko dobre efekty artystyczne, ale też wpływa na obniżenie kosztów wykonania pracy.