Bemar grzewczy to urządzenie służące do utrzymywanie potraw w wysokiej temperaturze. Jest powszechnie spotykane w gastronomii, hotelach, czy też cateringu. Znajduje zastosowanie również w obiektach zbiorowego żywienia, takich jak stołówki.

Bemary grzewcze – różnorodność modeli

Na rynku dostępne są różne modele bemarów grzewczych, które mogą zostać łatwo dopasowane do konkretnych zadań i miejsc w których będą wykorzystywane. Jedne z najpopularniejszych są bemary grzewcze, których zasada działania opiera się na podgrzewaniu wody, w której znajdują się zanurzone pojemniki z żywnością. Kąpiel wodna jest bezpieczna dla potraw i zapewnia równomierne rozprowadzanie się ciepła. Podczas nagrzewania temperatura rośnie stopniowo. W tym rodzaju urządzenia nie ma więc ryzyka np. przypalenia potrawy.

Poszczególne bemary grzewcze różnią się od siebie również wielkością oraz przeznaczeniem. Ciekawym rozwiązaniem są bemary jezdne stosowane w cateringu, które mogą być łatwo transportowane wraz z całą zawartością. Pozwala to na dostarczanie ciepłych dań bezpośrednio do gości. Bemary stojące to dobra opcja np. w przypadku samoobsługowych ciągów wydawczych w restauracjach hotelowych i innych obiektach gastronomicznych. Utrzymują ciepło dań, a jednocześnie łatwo się dostać do potraw, dzięki czemu sami goście mogą nakładać sobie lubiane przez nich produkty.

Alternatywa dla bemarów grzewczych

Innym ciekawym rozwiązaniem, które może zastąpić bemar grzewczy utrzymujący ciepło dań poprzez podgrzewanie znajdującej się w nim wody, jest silikonowa mata grzewcza. Jest ona zasilana elektryczne i ogrzewa przylegający do niej pojemnik bemarowy. W celu lepszego transportu ciepła jedna ze stron jest samoprzylepna, dzięki czemu możliwe jest szczelniejsze dopasowanie maty do pojemnika.

Silikonowe maty grzewcze dostępne są w wariantach o różnych wymiarach i z różną mocą grzewczą. Mata może zostać więc w łatwy sposób dopasowana do rozmiarów i zastosowań pojemnika gastronomicznego. Zarówno bemary grzewcze, jak i silikonowe maty grzewcze, w swojej ofercie ma AiFO Components –  jeden z wiodących producentów i dystrybutorów rozwiązań oraz komponentów chłodniczych.