Wybór ogłowia dla konia to zadanie ważne, ale i trudne. Ten zakup należy dobrze przemyśleć, gdyż tylko dobrze wybrane ogłowie będzie należycie pełnić swoją funkcję. To ogłowie oprócz siodła stanowi najważniejszy element końskiego wyposażenia. Bez tego nie można w prawidłowy sposób kierować koniem.

Wybór ogłowia dla konia to zadanie ważne, ale i trudne. Ten zakup należy dobrze przemyśleć, gdyż tylko dobrze wybrane ogłowie będzie należycie pełnić swoją funkcję. To ogłowie oprócz siodła stanowi najważniejszy element końskiego wyposażenia. Bez tego nie można w prawidłowy sposób kierować koniem.

Czym w zasadzie jest ogłowie? To tzw. uzda, a więc podstawowy element rzędu końskiego. Jest to uprząż, która składa się ze skórzanych pasków. Zakładana jest na głowę konia. Ogłowie ma ułatwić jeźdźcowi panowanie nad nim. Klasyczne ogłowie końskie składa się ponadto z wodzy i wędzidła. Wędzidła są wkładane do pyska. Wykonane są one ze stali nierdzewnej bądź materiałów syntetycznych. W połączeniu z wodzami zapewniają kontakt z pyskiem konia.

Co ciekawe, wyróżnić można kilka rodzajów ogłowia końskiego. Największą popularnością cieszy się ogłowie wędzidłowe klasyczne. Składa się ono z nagłówka, podgardla, naczółka, paska policzkowego, kółeczka nachrapnika, podbródka nachrapnika, paska nosowego nachrapnika, wodzy, wędzidła oraz stopera do wytoka. Jest to ogłowie zalecane dla koni każdego typu i to na różnym etapie ich zaawansowania. Zwierzę nie może mieć jednak problemów z uzębieniem czy uszkodzenia żuchwy i szczęki. Rodzajem ogłowia klasycznego jest ogłowie munsztukowe. Posiada jednak dwie wodze oraz trzy paski policzkowe. Wykorzystywane jest przede wszystkim przy ujeżdżaniu przed doświadczonych jeźdźców. Zbudowane jest z policzka munsztukowego, nachrapnika polskiego, policzka wędzidłowego, wodzy munsztukowej, wodzy wędzidłowej, munsztuku oraz łańcuszka. W jego skład wchodzi munsztuk i wędzidło. Z tego powodu trzeba umieć posługiwać się dwiema parami wodzy w tym samym czasie. Ponadto wyróżnia się ogłowie bezwędzidłowe, które jak sama nazwa wskazuje, nie posiada wędzidła. Jest odpowiednie dla koni, które mają problem z uzębieniem czy uszkodzeniami szczęki i żuchwy. W ich przypadku nie można stosować wędzidła. Są to ogłowia zalecane koniom, które nie akceptują kiełzna.

Generalnie ogłowie zakupić można w każdym sklepie jeździeckim. Przed wybraniem konkretnego modelu trzeba jednak sprawdzić rozmiar, który dan koń posiada. W praktyce wyróżnia się cztery podstawowe rozmiary ogłowi końskich. Pierwszy to ogłowia w rozmiarze pony – dla kuców. Drugim są ogłowia w rozmiarze cob, które pasują na hucuły, konie polskie, konie czystej krwi arabskiej, większe kuce czy mniejsze konie małopolskie. Ogłowia w rozmiarze full są przeznaczone dla koni ras dużych, a ogłowia w rozmiarze xfull są odpowiednie dla koni zimnokrwistych oraz niektórych sportowych koni niemieckich.

Duże znaczenie ma na pewno temperament konia oraz jego podatność na polecenia. Jeśli zwierzę jest spokojne, można zakupić ogłowie, które nie ogranicza możliwości otwierania pyska. Konie uparte wymagają jednak mocniejszego kiełzna. Warto wziąć pod uwagę swoje umiejętności i potrzeby. Dobrej klasy ogłowie musi być wykonane z materiałów wysokiej jakości – naturalnych i bezpiecznych dla konia. Zwierzę nie może odczuwać dużego dyskomfortu.

Artykuł stworzony przy współpracy ze sklepem jeździeckim wsiodle24.pl