Freestyle Slalom to najbezpieczniejszy i najbardziej kreatywny sposób nauki jazdy. To doskonała podstawa pod dalsze zgłębianie innych stylów tej aktywności. Wiele dyscyplin rolkowych wymaga perfekcyjnego opanowania zarówno jazdy przodem, jak i tyłem. Tego właśnie nauczy Cię Freestyle Slalom. Ponadto jest to dyscyplina, której nauka z powodzeniem może przebiegać równocześnie z nauką podstaw jazdy na rolkach.

Rolki do Freestyle Slalomu

Do trenowania Freestyle Slalomu potrzebne będą Ci rolki. Sklep, który wybierzesz jako miejsce zakupu odpowiedniego sprzętu, powinien być profesjonalny. Slalom tak naprawdę można uprawiać we wszystkich rolkach, więc jeśli rozpoczynasz przygodę z rolkami, nie musisz kupować najdroższego modelu. Ważne, aby pozwalały na swobodne skręcanie. Dobrze, by miały zamontowany hamulec.

Warto dokupić kółka do rolek o odpowiedniej wielkości oraz twardości, aby jeszcze bardziej ułatwić sobie wykonywanie tricków między kubeczkami. Jeśli chodzi o ustawienie kółek do przejazdu przez slalom, warto zrobić z nich tak zwanego „banana”. W wypadku, kiedy nie masz specjalnych rolek do Freestyle Slalomu, ustaw kółka tak, aby pierwsze i ostatnie były mniejsze, niż te środkowe. Taki układ znacznie ułatwi wykonywanie tricków. Trenowanie równowagi ułatwi Ci deska balansująca KidiBoard.

Podział Freestyle Slalomu

Freestyle Slalom dzieli się na kilka konkurencji. W Battle Slalom zawodnik ma do dyspozycji trzy linie kubeczków, które różnią się odległością, w jakiej są one ustawione. Zawodnicy są rozdzieleni na trzy lub czteroosobowe grupy. Każdy z nich otrzymuje możliwość wykonania dwóch lub trzech przejazdów, w trakcie których sędziowie oceniają ich pokaz. Następnie jury wybiera jednego lub dwóch najlepszych rolkarzy z grupy. Następuje ponowne grupowanie uczestników i wszystko powtarza się analogicznie, aż wygra najlepszy.

Classic Style Slalom to chyba najbardziej efektowna dziedzina Freestyle’u. Zawodnicy mają 90 sekund na zaprezentowanie swojego układu choreograficznego do wybranej muzyki. Jest to o tyle trudne, że wykonują to, jeżdżąc między słupkami – za każdorazowe potrącenie słupka naliczana jest kara punktowa. Speed Slalom to dziedzina polegająca na tym, że rolkarz musi pokonać w jak najkrótszym czasie rząd dwudziestu kubeczków, które ustawione są w odstępach 80 cm. Co w tym trudnego? To, że przejazd musi odbyć się wyłącznie na jednej nodze! Freestyle Slides polega z kolei na wykonaniu jak najdłuższego i jak najbardziej efektownego hamowania.

Jak widzisz, Freestyle Slalom to wyjątkowo ciekawa forma aktywności. Każdy rolkarz powinien posiadać podstawy zaczerpnięte właśnie z tej dziedziny, dla własnego bezpieczeństwa, jak i dla doskonalenia swoich umiejętności. Trenuj i ciesz się świetną zabawą.