Podróż służbową można zorganizować różnymi środkami transportu. Często jest to pociąg lub autobus. Wyjazd transportem zbiorowym nie jest jednak najbardziej komfortowym rozwiązaniem. W takim przypadku bardzo dobrą opcją wydaje się wynajęcie samochodu z jednej z wielu dostępnych na rynku wypożyczalni. Czy wynajem auta na podróż służbową to dobry pomysł? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu.

Korzyści zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy

Wynajem samochodu na podróż służbową przynosi wiele korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Osoba wyjeżdżająca służbowo ma zapewnione komfortowe warunki podróży, nie musi martwić się o godzinę wyjazdu i powrotu, po drodze może zatrzymać się w dowolnym miejscu i w razie potrzeby odpocząć, a dodatkowo może zwiedzić interesujące miejsca w mieście, w którym ma do załatwienia firmowe obowiązki. Co więcej, osoba prywatna korzystająca z oferty krótkoterminowego wynajmu samochodów ma zapewniony dostęp do bogatej floty pojazdów z różnych segmentów. Dzięki temu może wybrać auto dopasowane do swoich indywidualnych potrzeb. W ten sposób wyjazd służbowy staje się dla niej przyjemnością, a nie przykrą koniecznością.

Na organizacji podróży służbowej wynajętym samochodem korzystają również pracodawcy. W sytuacji podjęcia dłuższej współpracy z konkretną wypożyczalnią klienci biznesowi mogą liczyć na zniżki i atrakcyjne rabaty cenowe, które obniżają koszty najmu. Właściciele firm zyskują dostęp do sprawnych technicznie i bogato wyposażonych pojazdów, które mogą być wykorzystywane nie tylko na potrzeby wyjazdów służbowych, ale także codziennego funkcjonowania prowadzonych przez nich przedsiębiorstw. Współpraca z wypożyczalnią aut pozwala na redukcję kosztów prowadzenia działalności, oszczędność czasu oraz pełen komfort użytkowania wysokiej klasy pojazdów.

O czym warto pamiętać wypożyczając samochód na podróż służbową

Wypożyczając samochód na podróż służbową, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jeszcze przed wyborem konkretnego modelu należy dokładnie zapoznać się z regulaminem wybranej firmy zajmującej się wynajmem aut. W dokumencie znajdują się wszystkie niezbędne informacje na temat warunków najmu. Pozwoli to uniknąć nieprzewidzianych sytuacji, na które klient wypożyczalni nie był przygotowany.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Abacus Car Rental, która zajmuje się wypożyczaniem samochodów na terenie całej Polski: Przed wynajmem trzeba zastanowić się nad wyborem odpowiedniego modelu pojazdu. Jeśli w podróż służbową wyjeżdża jedna osoba z niewielkim bagażem, należy wybrać jeden z modeli niewielkich aut miejskich. Pozwoli to zredukować koszty podróży i zaoszczędzić na wynajmie. Jeżeli jednak jest to wyjazd kilku pracowników, którzy mają zrobić wrażenie na kliencie czy nowym partnerze biznesowym, warto postawić na jeden z reprezentacyjnych modeli wyższej klasy.

Nie należy zapominać również o wcześniejszej rezerwacji wybranego modelu. Rezerwacja z odpowiednim wyprzedzeniem daje pewność, że upatrzone auto będzie dostępne. Sama usługa bardzo często jest wtedy korzystniejsza finansowo. W przypadku, gdy pomimo wcześniejszej rezerwacji, wypożyczalnia nie jest w stanie dostarczyć klientowi wybranego przez niego modelu, firma jest zobowiązana do podstawienia auta z tego samego, a w niektórych przypadkach nawet wyższego segmentu, w cenie ustalonej wcześniej z klientem.