Od stuleci szukamy sposobów na polepszenie naszego stanu zdrowia. Szukamy cudownych tabletek i sposobów na wszystko. A gdyby tak wyciągnąć więcej ze zwykłej wody, którą i tak pijemy? Czym jest woda redox? Co stoi za jej popularnością? Skąd wziąć wodę zjonizowaną?

Czym jest woda redox?

Woda redox to to samo H2O, które znasz całe swoje życie, tyle że z dodatkiem jonów wodorowych. Obecność dodatkowych, bardzo reaktywnych cząsteczek, znacząco zwiększa przyswajalność tego płynu, w wyniku czego my pijąc tyle samo lepiej się nawadniamy. Oprócz tego reaktywne jony wodorowe mają właściwości antyoksydacyjne, a więc możemy nimi zastąpić inne źródła przeciwutleniaczy w diecie lub traktować jody jako dodatkową ich porcję.

Dlaczego jony wodorowe są dla nas korzystne?

Jak już wspomniano chodzi tu o powstrzymanie reakcji utleniania, w wyniku których w naszym organizmie pojawiają się wolne rodniki. Nadmiar wolnych rodników skutkuje przyspieszeniem procesów starzenia się naszego organizmu, ale też towarzyszy wszelkim stanom zapalnym, nadmiernemu stresowi, czy nawet przebudowie tkanek po ciężkich treningach. Przeciwutleniacze wyłapują te wolne rodniki, wiążą się z nimi i neutralizują, dzięki czemu stają się one dla nas zupełnie neutralne.

Skąd brać wodę zjonizowaną?

Woda redoks, choć ma udowodnione działanie, to jednak stawia przed nami pewne ograniczenia i wymogi, przez które część osób szuka innych sposobów dających ten sam efekt. Głównym problemem jest to, że… Wody wodorowej nie kupisz w sklepie. Nasze obecne możliwości techniczne po prostu nie pozwalają nam na jej przechowywanie. Wodór to najmniejszy atom jako znamy i jest w stanie prześlizgnąć się nawet przez szczelne ścianki butelki plastikowej, czy szklanej. By korzystać z dobrodziejstw wody zjonizowanej musisz wytworzyć ją sobie sam i to na chwilę przed jej spożyciem, bo potem tego wodoru w niej już zwyczajnie nie będzie. Do wytwarzania wody redoks służą specjalne generatory wody wodorowej, które wyglądem będą przypominać dzbanki filtrujące i właściwie decydując się na to rozwiązania, funkcję oczyszczania dostajemy niejako w pakiecie. Drugim sposobem są substancje, które dodajemy do wody w formie proszku, czy tabletki i w wyniku reakcji uwalniane są jony wodorowe, ale w tym wypadku tracimy funkcję filtrującą.