Podjęcie decyzji o macierzyństwie to dopiero pierwszy etap planowania ciąży. Taka decyzja powinna być podjęta odpowiednio wcześniej, tak aby mieć możliwość się do tego kroku odpowiednio przygotować. Według zaleceń lekarzy, jeżeli jest taka możliwość, to przygotowania do zajścia w ciążę powinno się rozpocząć nawet kilka miesięcy wcześniej. W artykule dokładnie opisujemy, z jakich elementów powinny się takie działania składać i w jaki sposób można zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę i zapobiec powstaniu ewentualnych problemów we wczesnym jej okresie.

Na początku zmiana trybu życia

Po podjęciu decyzji o zajściu w ciążę podstawową rzeczą, jaką powinno się zrobić, jest poprawa prowadzonego trybu życia. Planując macierzyństwo koniecznie powinno się odstawić stosowane używki, nie nadużywać alkoholu, rzucić palenie i zmienić swoją dietę na taką, która będzie gwarantowała dostęp do wszystkich niezbędnych witamin i składników odżywczych. Szczególnie ważne jest dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości kwasu foliowego, który nie jest naturalnie produkowany w organizmie, a jest bardzo ważny dla zdrowia rozwijającego się później w brzuchu matki dziecka.

Koniecznie powinno się sobie także zapewnić odpowiedni poziom aktywności fizycznej oraz kontrolować swoją wagę. Problemem przy planowaniu zajścia w ciążę może być bowiem zarówno nadwaga, jak i niedowaga. Zalecanymi dyscyplinami sportowymi dla kobiet, planujących zajść w ciążę jest pływanie, bieganie lub nawet wykonywanie zwykłych ćwiczeń w domu.

Wizyta kontrolna w gabinecie ginekologicznym

Przed planowanym zajściem w ciążę koniecznie trzeba się też wybrać na wizytę kontrolną u ginekologa, najlepiej u takiego, który później zajmie się też prowadzeniem ciąży i opieką nad nami w jej trakcie.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz specjalista z Ośrodka Leczenia Niepłodności Oviklinika w Warszawie: W trakcie takiej wizyty lekarz zbiera od pacjentki informacje na temat przeszłości reprodukcyjnej obojga partnerów, na temat ogólnego stanu zdrowia, przebytych chorób, przyjmowanych leków oraz prowadzonego tryby życia. Istotne dla lekarza są także informacje na temat regularności cykli miesiączkowych. W trakcie takiej wizyty, która nazywa się wizytą przedkoncepcyjną, lekarz pyta również o występowanie w rodzinach obojga partnerów chorób przewlekłych i chorób genetycznych. Następnym etapem jest dokładne zbadanie pacjentki.

W trakcie takiej wizyty lekarz wykonuje wszystkie niezbędne badania ginekologiczne i w razie potrzeby zleca również wykonanie dalszych badań. Inaczej nieco wygląda taka wizyta w przypadku kobiet, które mają już za sobą nieudane próby zajścia w ciążę. W takich przypadkach niezbędne jest przeprowadzenie także diagnostyki płodności u kobiety, na którą składają się m.in. takie badania, jak badanie SonoHSG, USG ginekologiczne 3D czy histeroskopia.

Wizyta kontrolna w gabinecie stomatologicznym

Przed planowanym zajściem w ciążę koniecznie powinno się też umówić na wizytę kontrolną w gabinecie stomatologicznym. Dokładny przegląd zębów i poddanie się ewentualnemu leczeniu jest zalecane głównie dlatego, że choroby zębów i dziąseł w ciąży zwiększają ryzyko poronienia i porodu przedwczesnego.

Wykonanie niezbędnych szczepień

Przed planowanym zajściem w ciążę zaleca się także wykonanie odpowiednich szczepień, których nie będzie można wykonać po zajściu w ciążę, a które mogą mieć duże znaczenie w profilaktyce, mogących później stanowić istotne zagrożenie dla zdrowia dziecka chorób. Wśród nich znajdują się m.in. takie choroby, jak różyczka czy wirusowe zapalenie wątroby typu B. Zanim wykona się szczepienia najpierw można wcześniej określić miana przeciwciał w surowicy krwi. Szczególnie ważne jest określenie obecności we krwi pacjentki przeciwciał toksoplazmozy, żółtaczki zakaźnej oraz właśnie różyczki. W przypadku niewykrycia obecności przeciwciał zaszczepienie się pozwoli później uniknąć ewentualnych problemów w trakcie ciąży.