Jeśli szukasz wydajnego rozwiązania hostingowego, a do tego niezbyt drogiego, powinieneś wziąć pod uwagę serwer VPS. To rozwiązanie dla wymagających, ale nie musisz kupować własnego serwera fizycznego.
Wielu dobrych dostawców hostingu ma w swojej ofercie serwery VPS. Nic dziwnego, to coraz popularniejsze rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę, szukając hostingu. Oto nasz krótki przewodnik o VPS dla początkujących.
Czym jest serwer VPS?
VPS to skrót od angielskiego wyrażenia Virtual Private Server, co oznacza prywatny serwer wirtualny. Co się jednak za tym kryje? To tak naprawdę wirtualny serwer, miejsce wydzielone na serwerze znajdującym się w Data Center. Wszystko to jest możliwe dzięki technologii wirtualizacji. To umożliwia emulowanie dedykowanego hostingu i pozwala uzyskać właściwości podobne do fizycznego serwera dedykowanego, chociaż mamy do czynienia tylko z oprogramowaniem.
Jak działa hosting VPS?
Hosting VPS używa fizycznego serwera do hostowania wielu serwerów VPS. Każdy serwer VPS jest oddzielony od pozostałych. Taka separacja wirtualnych serwerów sprawia, że każdy ich użytkownik może zainstalować własny system operacyjny i własne oprogramowanie. To właśnie potwierdzenie, że chociaż serwer jest wirtualny, to jednocześnie jest prywatny i można go konfigurować wedle własnych potrzeb i upodobań.
Dla kogo serwer VPS?
Często serwer VPS jest nazywany rozwiązaniem pośrednim między hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. Rzeczywiście, to rozwiązanie dla wymagających, a jednocześnie bezpieczne i optymalne. Do czego można zatem wykorzystać serwer VPS? Doskonale sprawdza się, gdy chcemy hostować wiele stron internetowych na jednym serwerze, gdy chcemy przechowywać firmowe pliki w bezpieczny sposób, gdy chcemy uruchomić duży portal internetowy, pocztę e-mail lub sklep internetowy, gdy chcemy udostępnić usługę online, testować oprogramowanie lub korzystać z wielu baz danych i dostarczać stacji roboczych dla zdalnych pracowników. Możliwości serwera VPS są naprawdę bardzo duże.
Zalety VPS
Coraz większa popularność serwerów VPS wynika z ich wielu zalet. Do tych można bez wątpienia zaliczyć niezawodność i dużą wydajność (otrzymujesz gwarantowane zasoby do wykorzystania), pełną kontrolę nad środowiskiem serwera wirtualnego, wysoki stopień bezpieczeństwa, łatwe i szybkie skalowanie. Do tego taki serwer można bardzo łatwo dostosować do potrzeb naszej witryny internetowej.
Serwer VPS to wydajność i niezawodność, która pozwoli sprawnie rozwijać każdy projekt internetowy. Warto dokładnie zapoznać się z możliwościami serwera, który oferuje nam dostawca, a przy okazji zapytać go również o wsparcie techniczne.