Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego gabinetu optometrysty oraz każdego gabinetu okulistycznego są tablice okulistyczne, dla niektórych znane także pod nazwą tablic Snellena, od nazwiska lekarza, który je stworzył. Tablice te są wykorzystywane podczas przeprowadzania obiektywnego badania refrakcji oczu i podczas dobierania właściwej mocy szkieł korekcyjnych. W artykule dokładniej opisujemy, na czym polega wykonywane z użyciem tablic okulistycznych badanie oraz jakie są rodzaje tablic okulistycznych.

Jakie jest znaczenie stosowania tablic okulistycznych w badaniu wzroku?

Zastosowanie tablic okulistycznych jest najprostszą i jednocześnie najskuteczniejszą metodą badania wzroku, która pozwala nie tylko określić poziom wady wzroku u pacjenta, ale również dobrać odpowiednią moc okularów lub soczewek korekcyjnych. Badanie wzroku z użyciem tablic okulistycznych jest bowiem badaniem obiektywnym, które daje lekarzowi nie tylko możliwość sprawdzenia, jak pacjent radzi sobie z widzeniem do dali i do bliży, ale również jak się czuje przy zastosowaniu konkretnej mocy korekcji okularowej.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy Poland Optical, jednego z największych w Polsce dystrybutorów markowych urządzeń i akcesoriów okulistycznych i optycznych: Tablice okulistyczne dają możliwość szybkiego sprawdzenia ostrości wzroku pacjenta i to dla każdego oka oddzielnie. Problemy z ostrością widzenia oznaczają wadę refrakcji wzroku. Podczas wykonywania takiego badania można od razu też dobrać właściwą moc korekcji wzroku, która pozwoli zniwelować stwierdzoną wadę wzroku.

Jakie są obecnie stosowane rodzaje tablic Snellena?

Komplet tablic okulistycznych składa się z tablic do badania widzenia do dali i do bliży. Tablice do dali to tablice, z których pacjent odczytuje symbole, najczęściej litery lub cyfry, z odległości 6 metrów. Z kolei podczas badania z wykorzystaniem tablic do bliży znajduje się ona w odległości 25-40 cm od oka pacjenta, czyli w tzw. odległości dobrego widzenia. Z takiego dystansu zdrowe oko powinno bez żadnego problemu ostro widzieć wszystkie kształty. Jeżeli nie, to jest to oznaką dalekowzroczności.

Na każdej tablicy okulistycznej znajdują się zmniejszające się od góry do dołu rzędy liter lub cyfr. Każdy kolejny rząd znaków jest oznaczony po boku ułamkiem, który opisuje ostrość wzroku pacjenta. Pacjenci z wadą wzroku są w stanie wyraźnie widzieć jedynie te symbole, które są większe niż te znajdujące się w rzędzie z oznaczeniem jego wady refrakcji.

Nie wszystkie tablice okulistyczne mają jednak wydrukowane litery lub cyfry. Istnieją także specjalne tablice okulistyczne, które są przeznaczone do przeprowadzania badania wzroku u dzieci. Na takich tablicach najczęściej zamiast liter umieszczone są obrazki. Dzięki temu można badać nawet małe dzieci, które nie potrafią jeszcze rozpoznawać wszystkich liter i liczb.

Nie w każdym gabinecie okulistycznym i nie w każdym salonie optycznym stosuje się jednak tekturowe tablice okulistyczne. W niektórych zastąpione je bardziej nowoczesnymi rzutnikami optotypów. Samo badanie polega jednak na tym samym, czyli na odczytywaniu kolejnych rzędów symboli lub symboli o różnej wielkości.