Choć zima jest czasem, w którym korzystanie z uroków tarasu bywa utrudnione, należy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu – w końcu od niego zależy, jak powitasz nowy, letni sezon. Materiał wykorzystany do wyłożenia tarasu dyktuje sposób jego pielęgnacji. Taras z kompozytu drewna wymaga innego czyszczenia i konserwacji niż taras wykonany z tradycyjnych desek.

Deska desce nierówna

Deski kompozytowe różnią się od desek z naturalnego drewna – pierwsze wykonuje się m.in. z mieszanki mączki drzewnej i polichlorku winylu, a drugie są drewnem w czystej postaci. Coraz więcej osób decyduje się na taras kompozytowy ze względu na wysoką wygodę użytkowania. Produkty dostępne na rynku przypominają naturalne deski drewniane, a dodatkowo są tańsze i odporne na zmienne czynniki atmosferyczne.

Taras z naturalnego drewna oprócz niezbywalnych walorów estetycznych niesie za sobą hordę pracy związanej z pielęgnacją i konserwacją. Zaniedbana deska drewniana szybko niszczeje. Deska kompozytowa wymaga o wiele mniej uwagi, zarówno w okresie letnim, jak i zimowym.

Jak chronić kompozyt drewna i deskę naturalną przed wodą?

Nawet najlepsza impregnacja tradycyjnej deski nie daje pełnej ochrony przed czynnikami atmosferycznymi. Dlatego opady śniegu, gradu czy deszczu mogą być dla niej szczególnie niebezpieczne. Należy zadbać o regularne odgarnianie zalegającej wody tak, aby powierzchnia tarasu pozostała sucha. W przeciwnym razie utrzymująca się wilgoć stworzy idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów, które zniszczą deski.

Taras kompozytowy – ze względu na sposób produkcji – jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne. W większości przypadków deski kompozytowe nie wymagają szczególnej pielęgnacji w okresie zimowym – nie zaszkodzi im zbyt niska temperatura ani opady. Są również odporne na większość czynników biologicznych, dzięki czemu nie przyciągają insektów i grzybów.

Lodowisko na tarasie

Taras z kompozytu drewna – ze względu na wyżej wymienione właściwości – jest odporny na działanie czynników atmosferycznych. Zalegający lód nie będzie wpływał na jego wygląd czy stan, jednak dla bezpieczeństwa domowników, warto go regularnie usuwać.

Aby uniknąć niszczenia powierzchni tarasu wykonanego z desek drewnianych, należy regularnie usuwać z niej śnieg i lód. Do tego zadania najlepiej wykorzystać plastikową łopatę – skutecznie poradzi sobie z zalegającym śniegiem i nie porysuje desek. Aby rozpuścić zalegający lód, powierzchnię tarasu posypuje się solą kamienną, którą po zakończeniu pracy należy koniecznie usunąć, w przeciwnym razie może wsiąknąć i uszkodzić drewno.

Kłopotliwe czyszczenie ryflowania

Po odśnieżeniu tarasu zbiera się na nim błoto, lód i woda, które mogą niszczyć tradycyjne deski. Należy go dokładnie oczyścić z pozostałości za pomocą miotły i mopa oraz wody zmieszanej z płynem do naczyń lub preparatu do pielęgnacji. W zależności od panującej temperatury taras można umyć również przy pomocy myjki wysokociśnieniowej – ważne, aby strumień wody był skierowany równolegle do drążeń w deskach.

Powyższe kroki warto wykonać, nawet jeśli taras pokrywa kompozyt drewna – dzięki zastosowaniu dedykowanego preparatu do pielęgnacji desek kompozytowych, dłużej zachowa on piękny wygląd. Sporo na temat postępowania z tarasami z kompozytu drewna przeczytać można na stronie czołowego polskiego producenta firmy EkoTeak (https://ekoteak.pl/produkty-i-uslugi/tarasy-balkony-kompozytowe).