Piękne stopy wymagają regularnej pielęgnacji, a przede wszystkim dbałości o ich delikatną skórę. Nie zawsze jednak kosmetyki okazują się wystarczająco skutecznym rozwiązaniem – dlatego co jakiś czas sięgamy po pumeks. W jaki sposób powinniśmy go używać, by sobie nie zaszkodzić?

Kiedy i jak często stosować pumeks?

Szorstkie stopy i zgrubienia pojawiające się głównie na piętach to znak, że czas zastosować coś więcej niż peeling i krem nawilżający – najprawdopodobniej nadszedł czas na pumeks wulkaniczny. To niezwykle skuteczne rozwiązanie, po które szczególnie chętnie sięgamy latem, jednak nie powinno być przez nas stosowane częściej niż raz w tygodniu. W celu uzyskania najlepszych efektów i zapobiegnięcia narastaniu problemu, powinniśmy wykonywać złuszczanie średnio co 4 tygodnie. Sięgając po pumeks, zabieg rozpoczynamy delikatnie, wykonując koliste ruchy, najlepiej poprzedzając tę czynność wymoczeniem stóp w ciepłej kąpieli z dodatkiem mydła lub zmiękczającej soli kosmetycznej. Istotne, by nie usuwać nadmiernej ilości naskórka za jednym razem – możemy w ten sposób doprowadzić do niepotrzebnych podrażnień. Należy pamiętać, że dla stosowania pumeksu istnieje cały szereg przeciwwskazań: znajdują się wśród nich nie tylko zmiany skórne, ale także wiele problemów ogólnoustrojowych, np. cukrzyca. Zanim poddamy się zabiegowi, powinniśmy omówić wszelkie wątpliwości z lekarzem, by uniknąć ewentualnych komplikacji.

Pumeks a higiena

Zdania na temat stosowania pumeksu są podzielone. Podczas gdy jego przeciwnicy zwracają uwagę na porowatą powierzchnię, doskonałą dla rozwoju niepożądanych bakterii i grzybów, wielu specjalistów jest zdania, że temu problemowi można skutecznie zaradzić. W celu uchronienia się przed ewentualnymi infekcjami należy zadbać o to, aby pumeks był poddawany regularnej dezynfekcji – np. poprzez wygotowywanie lub namaczanie w solance. Ponadto musimy stosować się do kilku zasad dotyczących jego użytkowania. Przede wszystkim powinien pozostawać on osobistym akcesorium, służącym jednej osobie, oraz być przepłukiwanym i dokładnie czyszczonym szczoteczką z mydłem, a następnie całkiem osuszonym po każdym użyciu. Co zrobić, jeżeli nie mamy wystarczająco dużo czasu na podobne zabiegi? By zaoszczędzić sobie zmartwień, najlepiej wymieniać pumeks po każdym użyciu. W ten sposób wszystkie zabiegi usuwania zrogowaciałego naskórka są dla nas higieniczne i w pełni bezpieczne.