Budowa ogrodzenia jest jedną z czynności zwieńczających proces urządzenia się w nowo wybudowanym domu. Kluczowymi decyzjami, z którymi trzeba się wówczas zmierzyć, są wybór rodzaju ogrodzenia oraz jego producenta.

Dlaczego ogrodzenie panelowe?

Ogrodzenia panelowe cieszą się dużą popularnością. Mają one sporo zalet, które wpływają na to, że osoby ogradzające swoje posiadłości decydują się je instalować. Pierwszą z nich jest solidność konstrukcji. Ogrodzenia panelowe o dużej grubości są niezwykle wytrzymałe, jeśli chodzi o oddziaływanie na nie sił zewnętrznych. Nie straszne są im również wymagające warunki atmosferyczne. Warstwa cynku (w przypadku konstrukcji stalowych) sprawia, że pokryte nią ogrodzenia panelowe odporne są na deszcz czy śnieg.

Kolejną ciekawą właściwością ogrodzenia panelowego jest to, że taki typ konstrukcji sprzyja szerokim możliwościom dotyczącym modyfikacji wyglądu. Można zastosować do niej na przykład podmurówkę, która nada całości zupełnie innego wydźwięku. Nieograniczone są też perspektywy wyboru kolorystyki.

Ogrodzenia panelowe są dość przystępne w instalacji. Poszczególne części (panele) łatwo się ze sobą zespalają, dzięki obecności elementów montażowych – śrub, złączek itd. Jeżeli masz wolny czas oraz trochę samozaparcia, takie ogrodzenie możesz zamontować sam.

Czynnikiem przemawiającym za ogrodzeniami panelowymi jest także ich niski koszt w porównaniu do np. płotu murowanego.

Rodzaje ogrodzenia panelowego

Ogrodzenia panelowe możemy podzielić na kilka podtypów. Jednym z rozróżnień jest to na ogrodzenia systemowe oraz segmentowe. W pierwszym rozwiązaniu do zapewniania konstrukcji stabilności stosuje się specjalne słupki, które można przykręcić do gruntu albo przytwierdzić je w nim za pomocą betonowej wylewki. Drugi typ, czyli panele segmentowe montowane są z wykorzystaniem podmurówek. Mogą one być wykonane z gotowych betonowych bloków.

Inny podział ogrodzenia panelowego dotyczy materiału, z którego jest ono wykonane. Popularnym rozwiązaniem są panele wykonywane ze stali, cechujące się dużą odpornością na oddziaływanie różnych czynników. Atutem tego wariantu jest możliwość zastosowania powłoki chroniącej przed korozją (ocynkowanie lub lakierowanie proszkowe). Jeżeli kierujemy się przede wszystkim walorami wizualnymi, to dobrym wyjściem może być ogrodzenie panelowe drewniane. Trzeba się jednak liczyć z koniecznością okresowej konserwacji, aby uchronić panele przed niszczeniem.

Producent paneli ogrodzeniowych – wybór

Odpowiedni producent paneli ogrodzeniowych to ważna kwestia przy planowaniu instalacji ogrodzenia. Warto zaufać sprawdzonym firmom, które już trochę funkcjonują na rynku i dały się poznać z dobrej strony, jeśli chodzi o jakość materiałów oraz wykonania poszczególnych elementów konstrukcji. Przemyślany wybór na pewno zaowocuje tym, że unikniemy rozczarowania efektami inwestycji, która z założenia powinna być na długie lata.