Każdy ogród wymaga włożenia w jego wygląd pracy. Tej pracy i uwagi często trzeba poświęcić bardzo dużo. Taką pracę można oddać w fachowe ręce, ale trzeba będzie za to drogo zapłacić. Wszystkim innym zaleca się ogród mało wymagający, którego pielęgnacja nie pochłonie wielu godzin pracy. Oto kilka rad, jak tako ogród zaplanować.

Po pierwsze nie sadź wielu roślin, gdyż wiele krzewów i kwitów to godziny spędzone na ich pielęgnacji. Pielęgnacja taka będzie konieczna przez prawie cały rok. Obejmuje ona nawożenie, pielenie, podlewanie oraz zabezpieczanie przed szkodliwym działaniem zimy. Posadź, więc mało rośli w dosyć dużych odstępach. O odległości pamiętaj wtedy, gdy sadzisz rośliny, które osiągną duże rozmiary.

Przy doborze roślin bardzo ważne jest nasłonecznienie działki i rodzaj gleby. Rośliny dobrane odpowiednio do tych warunków rozwiną się bardzo dobrze i nie będą potrzebowały twojej zwiększonej uwagi. Tak dobierać trzeba drzewa, krzewy i kwiaty.

Jeżeli nie możesz poświęcić dłuższej uwagi swojemu ogrodowi to zrezygnuj z egzotycznych i nieznanych ci roślin. Postaw za to na naturalne otoczenia działki i wybieraj rośliny, które rosną w jej pobliżu. Wtedy będziesz miał pewność, że doskonale się one przyjmą.

Warto sadzić iglaki i byliny. Iglaki nie zrzucają igieł na zimę, więc przez cały rok będą ozdobą twojego ogrodu, a przy okazji nie pokryją działki liśćmi, więc nie będziesz musiał sprzątać zbyt często. Rośliny takie są odporne na mróz i wiatr. Byliny będą dla ciebie lepszym rozwiązaniem niż rośliny jednoroczne. Będziesz musiał tylko usunąć przekwitłe już kwiatostany, nie trzeba ich dokładnie nawozić a dodatkowo są bardzo odporne na atak przez chwasty.

Posadź takie rośliny, które nie będą wymagały częstego przycinania. Tego rodzaju rośliny można obsadzić w roli żywopłotu, gdyż wtedy nie napracujesz się przy jego formowaniu.

Watro też ograniczyć powierzchnię trawnika, który wymaga częstej opieki. Trzeba go, bowiem często podlewać, nawozić, przycinać, piaskować oraz wyrównywać brzegi. Ogranicz, więc jego wielkość, a na jego granicy nie umieszczaj krawężników wykonanych z drewna czy kamieni, gdyż przycinanie brzegów zajmie ci dużo czasu. Zainwestuj w dobra kosiarkę, która przyspieszy twoje zmagania z trawnikiem.

Kupuj wyłącznie nawozy długo działające. Działają one dłużej od zwykłych nawozów i doskonale działają na rośliny. Najlepsze będą w tym przypadku nawozy w granulkach. Nabądź sprzęt, który ułatwi ci pracę w ogrodzie. Jest to dobra kosiarka oraz automatyczny system nawadniający.