Brak prawidłowej wymiany powietrza sprawia, że wnętrze domu staje się zawilgocone, tworząc idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Taki stan rzeczy jest groźny nie tylko dla samego budynku, ale także zdrowia oraz samopoczucia jego domowników. Stosowane obecnie systemy wentylacji grawitacyjnej nie zawsze są w stanie zapewnić efektywną cyrkulację powietrza. Właśnie z tego powodu coraz większą popularnością cieszy się rekuperacja – tłumaczymy, jak działa ten system oraz jakie niesie za sobą korzyści.

W jaki sposób działa rekuperacja?

Rekuperacja to inne określenie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. System składa się z dwóch kanałów oraz elementu zwanego wymiennikiem ciepła. Zasada działania całego układu jest stosunkowo prosta – jednym z przewodów odprowadzane jest zużyte powietrze z wnętrza domostwa, z kolei drugim do środka danych pomieszczeń trafia świeże powietrze zewnętrzne. W centralnym punkcie instalacji, czyli samym rekuperatorze, dochodzi do odebrania energii cieplnej i przekazania jej nowemu strumieniowi. Dzięki temu system zapewnia nie tylko wydajną wentylację, ale ogranicza także ucieczkę ciepła, redukując tym samym rachunki za ogrzewanie.

Stała wymiana powietrza

Praca tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej jest uzależniona od panujących warunków atmosferycznych. W praktyce oznacza to, że nie zawsze możesz liczyć na sprawną wymianę powietrza – zwłaszcza w sezonie letnim. W przypadku nowoczesnej stolarki, która cechuje się wysoką szczelnością, jedynym sposobem na poprawienie działania systemu wentylacyjnego jest uchylanie lub otwieranie okien, które naraża Cię nie tylko na uciążliwe przeciągi, ale także znaczne straty ciepła.

Rekuperacja eliminuje ten problem, ponieważ wspiera proces cyrkulacji powietrza mechanicznie, tj. za pomocą wentylatorów. Dzięki temu możesz cieszyć się dopływem świeżego powietrza przez cały rok – nawet przy zamkniętych oknach.

Ochrona przed zanieczyszczeniami

Powietrze nawiewane przez wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła jest również dodatkowo filtrowane. To, jakie zanieczyszczenia zatrzyma rekuperacja, zależy od rodzaju zastosowanych filtrów. Większość dostępnych na rynku urządzeń jest wyposażona w dość standardowe zabezpieczenia kieszeniowe, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wymienić je na coś skuteczniejszego, np. produkty klasy F7, które są w stanie zatrzymać nawet pyły zawieszone wchodzące w skład smogu.

Filtry usuwają z powietrza nie tylko kurz oraz drobinki brudu, ale także alergeny, wirusy oraz bakterie. Z tego powodu wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest szczególnie zalecana dla alergików, astmatyków oraz osób, które cierpią na inne choroby układu oddechowego. Musisz tylko pamiętać, że nawet najlepszy system filtracji nie spełni swojego zadania, jeżeli zaniedbasz jego okresowe czyszczenie lub wymianę wkładów.

Mniejsze rachunki za ogrzewanie

Większość strat ciepła w tradycyjnym budownictwie jest związana z wentylowaniem pomieszczeń. Rekuperacja pozwala pozbyć się tego problemu, ponieważ jest w stanie odzyskać znaczną część energii cieplnej, która bezpowrotnie uciekłaby z domostwa w przypadku zastosowania wentylacji grawitacyjnej. W praktyce oznacza to realne oszczędności związane z ogrzewaniem, które mogą sięgać nawet 50%.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zmniejsza zapotrzebowanie na energię pierwotną do tego stopnia, że pozwala na dodatkową redukcję kosztów już na samym etapie projektowania domu. Lepsze wykorzystanie raz wytworzonej energii cieplnej sprawia, że można zdecydować się np. na mniejszą liczbę grzejników – wyjaśnia specjalista reprezentujący firmę Waso Klim z Chorzowa, która zajmuje się montażem i serwisem rekuperacji.

Wysoki komfort użytkowania

Rekuperacja pozwoli Ci zapomnieć o typowych bolączkach związanych z użytkowaniem klasycznej wentylacji grawitacyjnej. Mowa tutaj nie tylko o silnych przeciągach oraz dostających się do wnętrza domu insektach, ale również intensywnych zapachach, których pozbycie się mogło stanowić niemałe wyzwanie w przypadku posiadania wentylacji grawitacyjnej. Nie można też zapomnieć o optymalnym poziomie wilgotności powietrza, który jest na tyle niski, że nie pozwala na pojawienie się w domowej przestrzeni pleśni i grzybów.