Przepisy przeciwpożarowe w budynkach przemysłowych – na co musisz uważać?

Jak każde budynki, także i te o przeznaczeniu przemysłowym mają obowiązek przestrzegać przepisów przeciwpożarowych, bo w razie inspekcji właściciele takich budynków mogą zapłacić karę. Nie bez powodu – przepisy p.poż. pomagają w zachowaniu bezpieczeństwa.

Dlaczego warto wybrać stal jako materiał do budowy hal przemysłowych

Konstrukcja stalowa hali może być dużą zaletą w obliczu zagrożenia pożarowego w budynku przemysłowym, a warto zauważyć, że hale często budowane są właśnie na podstawie konstrukcji stalowej hali, ponieważ stal jest tańsza od żelbetonu i łatwiej się z niej buduje. Ponadto, stal należy do materiałów, które nie rozprzestrzeniają ognia, choć nie można powiedzieć, że jest to najlepszy rodzaj materiału. Jak wszystko, konstrukcja stalowa hali ma swoje wady i zalety – kiedy hala przemysłowa jest wykonana ze stali, musi mieć dobre zabezpieczenie przeciwpożarowe: wewnętrzne hydranty, instalacje przeciwpożarowe tryskaczowe, urządzenia oddymiające. Dzięki temu budynek powinien zostać zaakceptowane do użytku.

Jakie zagrożenia czyhają w budynkach przemysłowych

Budynki przemysłowe mają to do siebie, że najczęściej mają bardzo dużą powierzchnię i niestety często są usytuowane poza miastem. To sprawia, że dojazd do takich magazynów i budynków zajmuje dużo dłużej, niż powinien, przez co szanse na uratowanie budynku maleją, nie wspominając już o ratowaniu ludzkiego życia. Innym problemem może być materiał, z jakiego wybudowana jest hala. Jeśli mamy do czynienia z konstrukcją stalową hali, nie powinno być problemu, jednak jeśli hala wykonana jest w dużej mierze z drewna i betonu, to zaczynają się schody.

Jak zapobiegać pożarom w budynkach przemysłowych?

Jednym z najważniejszych elementów w kwestii dbania o bezpieczeństwo przeciwpożarowe jest częste sprawdzanie i dbanie o sprawność urządzeń alarmowych i gaśniczych. Dzięki temu można uniknąć tragedii. Warto także dbać o porządek w hali.. Często w budynkach przemysłowych składuje się tekturę i drewniane palety, które są materiałami łatwopalnymi – trzeba dbać o to, by były dobrze zabezpieczone i nie stwarzały zagrożenia.