Oszustwa handlarzy samochodów to problem, z którym wiele osób miało niejednokrotnie styczność. Najpopularniejsze terminy jakich używają sprzedawcy używanych aut to m.in; auta z gwarancją oryginalnego przebiegu. Jedną z najczęściej wykorzystywanych sztuczek, jaką stosują handlarze, jest cofanie liczników przebiegu samochodów w celu uzyskania wyższej ceny za sprzedaż auta. Kosztem usługi zaledwie 100-200 zł. są w stanie podnieść o kilka procent cenę sprzedaży tego samochodu. Nabywca tegoż auta z gwarancją powinien, w miarę możliwości, sprawdzić stan faktyczny przebiegu.

Następnym popularnym hasłem reklamowym jest określenie: bezwypadkowy. Z doświadczenia wielu kupujących wynika, że nie zawsze to określenie okazuje się prawdziwe. Według statystyk tylko 30% używanych samochodów po sprawdzeniu okazuje się bezwypadkowe. Większość handlarzy ukrywa fakt naprawiania uszkodzonego auta i wystawia je do sprzedaży jako bezwypadkowe.

Wielu sprzedawców używa również sformułowania- serwisowany w A S O. W większości przypadków to tylko kolejna sztuczka, mająca na celu zwabić potencjalnego klienta, dlatego warto przed zakupem sprawdzić książkę serwisową i faktury.

Używane auta z gwarancją niezawodności

Na rynku, gdzie sprzedawane są auta z gwarancją niezawodności, niestety rzadko można spotkać uczciwych sprzedawców. Dość często ta gwarancja kończy się z chwilą zakupu auta, a ukryte wady i usterki wychodzą na jaw w trakcie eksploatacji samochodu.

Zabieg tzw. ”picowania” , którym handlarze poddają auto przed sprzedażą, to między innymi – dokładne czyszczenie tapicerki i wnętrza pojazdu, mycie silnika oraz często prowizoryczna, powierzchowna naprawa usterek. Czynności te mają świadczyć o tym, że poprzedni właściciel dbał o auto. Warto przy oględzinach auta zwrócić uwagę na drobne szczegóły takich detali jak: stan drążka skrzyni biegów, kierownicy czy nakładek na pedały- jeżeli te elementy są poprzecierane i mocno zniszczone, może to oznaczać, że stan przebiegu licznika lub wiek auta nie jest autentyczny. Za pomocą mierników można również ocenić stan karoserii i określić ilość warstw lakieru i jego grubość. Powinniśmy także sprawdzić daty na szybach oraz czy numery nadwozia są zgodne z numerami w dokumentach pojazdu.

Samochody na rynku wtórnym często sprzedawane są przez nieuczciwych sprzedawców, dlatego warto dokładnie, na ile to możliwe, sprawdzić samochód zanim podejmiemy decyzję o jego zakupie, by przysłowiowo ”nie zostać kupującym nabitym w butelkę”.