Planując duży remont, nadbudowę czy przebudowę domu bądź wymianę dachu lub powiększenie otworów w konstrukcji budynku wymagana jest ocena stanu technicznego budynku.

Ocena stanu technicznego budynku może przyjmować formę albo opinii, albo ekspertyzy technicznej budynku. Opinia techniczna to ocena stanu budynku na podstawie dostępnej dokumentacji projektowej oraz oględzin, zaś ekspertyza techniczna budynku to ocena stanu domu za pomocą badań i wyliczeń wytrzymałości ścian, fundamentów, stropów i innych elementów konstrukcji, dachu i elewacji. To, jak szczegółowa ma być ocena stanu technicznego budynku zależy od tego, do czego ma ona posłużyć. Należy pamiętać, żeby osobie, która będzie wykonywać ekspertyzę lub ocenę, powiedzieć do czego będzie ona potrzebna – dzięki temu dokument będzie zawierać wymagane informacje.

Kiedy opinia, a kiedy ekspertyza techniczna budynku

W zależności od tego, jaki remont chcemy wykonać, będziemy potrzebować dwóch, różnych dokumentów, bo opinia techniczna budynku i ekspertyza techniczna budynku to nie to samo, choć błędnie nazwy bywają stosowane zamiennie. Opinia jest mniej szczegółowa i nie jest wydawana na podstawie badań, w przeciwieństwie do ekspertyzy. Kiedy zatem kupujemy dom, warto jest o poproszenie eksperta, który sporządzi dla nas opinię; dzięki temu możemy zaoszczędzić na późniejszym remoncie, jeśli kupimy dom czy mieszkanie w ciemno. Jeśli jednak widać pęknięcia ścian, czy rysy na stropach, poproś o ekspertyzę techniczną budynku, która pomoże ocenić, na ile uszkodzona jest konstrukcja. Ważne! Według prawa budowlanego, w urzędzie trzeba przedstawić ekspertyzę bądź opinię, jeśli mamy zamiar modernizować lub zmieniać sposób użytkowania budynku.

Kto może być ekspertem

Ekspertem, który wykona dla nas opinię techniczną budynku może być osoba, która jest technikiem bądź inżynierem z uprawnieniami budowlanymi, zaś żeby otrzymać ekspertyzę techniczną budynku, musimy poprosić o pomoc rzeczoznawcę budowlanego. Rzeczoznawca budowlany to osoba, która ukończyła wyższą szkołę techniczną i ma uprawnienia budowlane.