Coraz więcej osób posiadających duże działki decyduje się nie tylko na posadzenie pojedynczych drzew czy krzewek owocowych, ale także na… założenie szklarni. Oczywiście – nowoczesnych szklarni. O czym warto pamiętać w takim wypadku i na jakie rozwiązania najlepiej się zdecydować?

Współczesna szklarnia ogrodowa = nowoczesne materiały

Z jednej strony nowoczesne szklarnie ogrodowe mogą kojarzyć się z innowacyjnymi metodami nawożenia i nawadniania lub nietypowym rozsadzeniem roślin. Ważne jest jednak także to jak jest wykonany… budynek szklarni. Mniejsze znaczenie ma wielkość takiego budynku; warto natomiast skupić się na materiałach, które są obecnie najpopularniejsze. Jednym z nich jest bez wątpienia poliwęglan.

Szklarnie poliwęglanowe: czym się wyróżniają?

Szklarnie poliwęglanowe są zbudowana – jak sama nazwa wskazuje – z płyt poliwęglanowych. Są one stosowane przede wszystkim w miejscach, które są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne. Tym samym jest to materiał odporny, co jest niezwykle istotne, jeśli chodzi o wpływ warunków atmosferycznych na budynek. Co jeszcze ważniejsze, szklarnie poliwęglanowe są lepszym wyborem niż szklarnia zbudowana z innych materiałów zwłaszcza wtedy, gdy chcemy hodować rośliny potrzebujące dużego nasłonecznienia. Płyty poliwęglanowe w dużym stopniu przepuszczają światło. Jednocześnie np. poliwęglan komorowy (rodzaj poliwęglanu) jest dodatkowo odporny na działanie zmiennych temperatur oraz zatrzymuje szkodliwe dla roślin promienie UV.

Szklarnie poliwęglanowe: lekkie i łatwe w montażu

To jednak nie jedyne zalety szklarni wykonanych z poliwęglanu. Warto po pierwsze zdawać sobie sprawę z tego, że na rynku jest dostępnych wiele gotowych szklarni poliwęglanowych, które są stosunkowo łatwe w montażu. Z tym zadaniem powinna poradzić sobie nawet osoba niedoświadczona. Ważne jest również to, że szklarnie poliwęglanowe są dość lekka, dzięki czemu łatwo ją przetransportujemy. Nie bez znaczenia są także walory estetyczne – szklarnie poliwęglanowe są uważane za jedne z najładniejszych nowoczesnych szklarni.