Wszyscy miłośnicy historii powinni koniecznie zobaczyć na własne oczy wnętrze budynku i wystawy znajdujące się w Muzeum II Wojny Światowej. Osoby, które były zachwycone np. Muzeum Powstania Warszawskiego, z miejsca zakochają się w tym, co oferuje gdańskie muzeum. Poniżej garść najprzydatniejszych informacji.
Bilety, godziny otwarcia, dojazd – komunikacja miejska a taxi
Muzeum II Wojny Światowej jest czynne stosunkowo od niedawna – zostało otworzone w marcu 2017 r. Zlokalizowane jest przy placu W. Bartoszewskiego; muzeum znajduje się zatem stosunkowo niedaleko dworca głównego. Należy jednak pamiętać, że jeśli chcemy dojechać bezpośrednio pod budynek muzeum, konieczne będzie skorzystanie z taxi. Autobusem dojedziemy dość blisko (niecałe 200 m od budynku muzeum); gorszym wyborem będzie tramwaj (najbliższy przystanek znajduje się ponad kilometr od muzeum). Jeśli chodzi o godziny otwarcia i bilety, to osoby, które wybierają się do muzeum muszą pamiętać, że w poniedziałki nie obejrzą wystawy – budynek jest zamknięty dla zwiedzających. Standardowe godziny otwarcia Muzeum to 10.00-19.00; warto za to zwrócić uwagę na godziny otwarcia kas muzealnych (9.30-17.00). Z racji ogromnego zainteresowania wystawą Muzeum, najlepiej zjawić się na miejscu już około godziny 9.00; w innym przypadku może się okazać, że zabraknie dla nas biletów (zwiedzający są wpuszczani w turach, co zapewnia komfortowe zapoznawanie się z eksponatami i wystawami).
Dlaczego warto wybrać się do Muzeum II Wojny Światowej?
Po pierwsze dlatego, że mimo iż większość wystaw dotyczy losów Polaków, to jednak sporo pomieszczeń poświęconych jest również wydarzeniom, które nie były związane z naszym krajem (tak jak np. genialna sala poświęcona atakom nuklearnym na Japonię). Na zwiedzanie Muzeum warto przeznaczyć kilka godzin – liczba eksponatów przyprawia o zawrót głowy, świetnie skonstruowane makiety pozwalają przenieść się na chwilę wprost do lat wojny. Na uwagę zasługują również niezliczone filmy i nagrania audio umieszczone przy specjalnych stanowiskach. Każdy pasjonat historii nie tylko poszerzy swoją wiedzę, ale także zobaczy na własne oczy to, co wcześniej widział tylko na fotografiach.