Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tabletek do zmywarek. Tak ogromna ilość sprawia, iż przeciętny konsument ma spore problemy w wybraniu tych najlepszych. Czym warto kierować się, wybierając tabletki do zmywarki? Dlaczego warto zobaczyć, co oferuje drogeria internetowa?

Drogeria internetowa i stacjonarna – jakie tabletki do zmywarki oferują?

Skuteczność zmywania oraz pracy zmywarki są zależne nie tylko od modelu zakupionego urządzenia, ale także od tego czym zmywane są naczynia. Szeroki wybór dostępnych na rynku proszków, tabletek oraz kapsułek do zmywania, sprawia, że temat wymaga pewnej wiedzy i rozeznania. Wśród dostępnej na rynku oferty można spotkać się z najtańszymi tabletkami jednofunkcyjnymi służącymi do mycia. Jednak gdy cenimy sobie naprawdę czyste i lśniące naczynia, musimy dokupić do nich jeszcze środek nabłyszczający i sól. W rezultacie zakup często przestaje być ekonomiczną okazją, a nawet wychodzi drożej, niż wybór bardziej kompleksowo działających preparatów.

Kapsułki 3w1 to tabletki wielofunkcyjne, które efektywnie myją naczynia, zmiękczają wodę oraz równocześnie zapewniają piękny połysk. Dzięki temu na ceramice oraz szkle nie pozostaje widoczny osad w formie kropel twardej wody. Wybór wielofunkcyjnej tabletki pozwala zaoszczędzić czas w trakcie włączania zmywarki, jak i w kompleksowy sposób zadbać o wnętrze urządzenia, wpływając tym samym na wydłużenie jego żywotności.

W ofercie producentów często występują jeszcze bardziej wielofunkcyjne rozwiązania. Niejedna drogeria internetowa oraz sklepy stacjonarne z artykułami do zmywarek oferują, m.in. tabletki 4w1, które nie tylko czyszczą, zmiękczają wodę i nabłyszczają, ale również dodatkowo chronią zmywarkę przed osadzeniem kamienia. Wariant 5w1 rozszerzony jest o dodatkową ochronę szkła. Tego typu tabletki doskonale sprawdzą się m.in. o mycia szklanek oraz kieliszków.

Sporą popularnością wśród użytkowników cieszą się również żelowe kapsułki do zmywarki. Skoncentrowany detergent umożliwia skuteczne usunięcie nawet ciężkich zabrudzeń oraz tłuszczu z naczyń. Nie pozostawiają przy tym nieestetycznych zacieków. Niestety posiadają pewną wadę – ich cena w porównaniu do innych dostępnych na rynku preparatów jest wysoka. Warto jednak mieć je w szafce na „wyjątkowe” okazje, np. po smażeniu lub pieczeniu w brytfance tłustego mięsa.

Nowością są kostki do zmywarki, które mają postać zafoliowanych tabletek, dzięki której możliwe jest uniknięcie bezpośredniego kontaktu z chemią w trakcie aplikacji detergentu. Kostki mają silne właściwości chemiczne oraz skutecznie zmywają naczynia, są jednak najmniej ekonomicznym i najdroższym rozwiązaniem. Co więcej, niewłaściwe dozowanie może przyczynić się do uszkodzenia zmywarki.

Tabletki do zmywarki – na czym polega ich działanie?

Skuteczna kapsułka zawiera substancje nabłyszczające powierzchnię naczyń i czyszczące. Równocześnie dzięki zawartej w niej soli zapobiega tworzeniu się kamienia, zmiękcza wodę oraz chroni wnętrze zmywaki przed korozją. Tabletki powinno się umieścić w specjalnym dozowniku i kolejno włączyć program. Podczas pracy zmywarki pojemnik automatycznie się otwiera, a substancje są stopniowo uwalniane z kapsułki i rozpuszczane w gorącej wodzie.

Biorąc pod uwagę optymalny skład tabletki, który został przystosowany do popularnych programów zmywania, należy przestrzegać zaleceń producenta w zakresie dozowania. Nowoczesne tabletki są skuteczne i przeważnie nie wymagają stosowanie więcej niż jednej sztuki na dany cykl zmywania. Tabletki eliminują z naczyń resztki jedzenia i zgromadzony osad, przez co gwarantują perfekcyjne czyste i pachnące naczynia.

Co zawiera tabletka do zmywarki?

Tabletki do zmywarki mimo swoich małych rozmiarów posiadają całkiem imponujący skład. W najpopularniejszych tabletkach do zmywarek znajdują się między innymi:

  • Enzymy – pomagają usunąć zabrudzenia organiczne;
  • Fosforany – odpowiedzialne za zmiękczanie wykorzystywanej do zmywania wody;
  • Związki wybielające na bazie tlenu – zabijają grzyby oraz bakterie;
  • Niejonowe środki czyszczące – niwelują zacieki i pomagają rozprawić się z tłuszczem;
  • Aromat zapachowy – syntetyczne substancje zapachowe;
  • Polikarboksylany – zapobiegają osadzaniu się brudu i osadów.