Zakup mieszkania w Krakowie rozważa znaczna część mieszkańców Małopolski. Jest to dominujące miasto w regionie, które daje o wiele większe perspektywy, niż pozostałe, o wiele mniejsze miasta. Część ludzi przeprowadza się do Krakowa w celu zmiany pracy, a część po to, by skrócić czas dojazdu do pracy, gdyż już i tak na co dzień bywają w Krakowie. W obydwu sytuacjach zakup mieszkania na własność jest alternatywą dla wynajmu. Warto rozważyć wszystkie zalety i wady, zanim zdecyduje się na zakup, gdyż jest to bardzo poważna i kapitałochłonna inwestycja.

Mieszkania w Krakowie – czy warto się przeprowadzać?

Przeprowadzenie się do Krakowa wiąże się ze wszystkimi zaletami i wadami mieszkania w dużym mieście, a właściwie dużej aglomeracji. Alternatywą dla zamieszkania w samym mieście jest osiedlenie się na obrzeżach Krakowa. Różnica pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami jest jednak taka, że mieszkając w Krakowie, o wiele mniej czasu spędzi się w samochodzie lub środkach transportu publicznego, gdy będzie chciało się dojechać do samego miasta do pracy lub szkoły. Niestety wybierając zamieszkanie na terenach podmiejskich, nie ma też tak łatwego dostępu do obiektów usługowych, galerii handlowych i wszelkiej infrastruktury. Ze względów praktycznych osiedlenie się w jednej z dzielnic dużego miasta jest bardzo uzasadnione.

Inwestycja w mieszkania w Krakowie – czy można stracić?

Bardzo istotnym elementem inwestycji w mieszkanie jest jej aspekt finansowy. Kupując mieszkanie w tak dużym mieście, na pewno nie ryzykuje się tak dużo jak chociażby budując dom na wsi. Płynność na rynku mieszkań w dużych miastach jest bardzo duża i nie sposób znaleźć rodzaju nieruchomości, który można by łatwiej sprzedać. Mając więc wątpliwości co do tego, czy chce się na kilka dekad osiedlać w danym miejscu, nie ma ryzyka, że w przypadku zmiany decyzji będzie problem ze sprzedażą mieszkania. Zazwyczaj cały proces będzie trwał jedynie kilka lub kilkanaście miesięcy, o ile wystawi się mieszkanie za atrakcyjną cenę. W przypadku sprzedaży domu sytuacja jest o wiele trudniejsza i można sprzedawać go nawet przez kilka lat i mieć problem ze znalezieniem kupca.

Warto też zaznaczyć, że mieszkania w dużych miastach, które są ośrodkami skupiającymi siedziby wielu firm, a także ośrodkami akademickimi stosunkowo łatwo wynająć. Umożliwi to swobodne wynajmowanie mieszkania i czerpanie z niego zysków, nawet gdy wyprowadzi się z samego miasta. Można więc powiedzieć, że zakup mieszkania w skrajnej sytuacji okaże się też inwestycją. Biorąc pod uwagę rentowność wynajmowanych mieszkań i stosunek cen najmu do ceny metra kwadratowego mieszkania, zyski z takiego przedsięwzięcia mogą być bardzo satysfakcjonujące i rzadko kiedy się straci.

Istotne podczas zakupu jest jednak to, aby szukać mieszkań położonych w atrakcyjnych lokalizacjach, które potem będzie łatwo zbyć lub wynająć. Warto zawczasu pomyśleć o tym perspektywicznie.