Łóżko idealne dla każdego jest trochę inne. Jedni lubią twarde materace, a inni miękkie. Część użytkowników nie wyobraża sobie lepszego łóżka niż łóżko tapicerowane, ale nie brakuje też opinii, że żaden inny mebel nie może równać się z łóżkiem kontynentalnym. Nie mniej kontrowersji wzbudza wybór materaca. Czy mimo to można określić najważniejsze, uniwersalne cechy łóżka idealnego?

Gdy pytamy o łóżko idealne, to najczęściej myślimy o idealnym meblu do spania. Tymczasem, jak zauważa doradca klienta ze sklepu online Meblove24, łóżko musi też sprostać wielu innym oczekiwaniom: – Wartość łóżka mierzy się w pierwszym rzędzie komfortem snu. Jeżeli nie zapewnia nam upragnionego wypoczynku, nie pozwala zapaść w głęboki sen, to inne cechy tracą znaczenie. Gdy jednak podstawa jest zrealizowana, zaczynamy zwracać uwagę również na walory estetyczne i dodatkowe funkcjonalności, np. możliwość składania czy obecność dużego pojemnika na pościel. Zależnie od okoliczności i indywidualnych preferencji jedna z wymienionych cech może być traktowana priorytetowo. W gustownej sypialni będzie liczył się wygląd: ciekawa forma, niebanalna kolorystyka. W małej sypialni kluczową cechą będzie łatwość unoszenia materaca i duża przestrzeń do przechowywania pościeli. Dla osób potrzebujących dużo snu priorytetowy będzie doskonałej jakości materac. Łóżko idealne to harmonijne połączenie komfortu, piękna i funkcjonalności.

Czy ideał jest możliwy do osiągnięcia? Na pewno nie da się stworzyć łóżka idealnego, które zaspokoi równie dobrze potrzeby wszystkich użytkowników. Takie nie istnieje i nigdy nie zostanie zbudowane. Natomiast każdy z nas może skonfigurować swój własny idealny mebel do spania, jeżeli starannie wybierze łóżko pod kątem realizacji trzech wymienionych wyżej cech: wygody, walorów estetycznych i posiadanych funkcjonalności.

Jakie jest najwygodniejsze łóżko na świecie?

Mianem najwygodniejszych na świecie mebli do spania cieszą się łóżka kontynentalne. Nie brakuje argumentów na poparcie tej opinii. Konstrukcja złożona z trzech kondygnacji materaców (lub dwóch i dolnej skrzyni z pojemnikiem na pościel) zapewnia komfortowe warunki do snu i relaksu w pozycji leżącej. Wierzchni materac piankowy oferuje idealne dopasowanie do wypukłości ciała. Znajdujący się pod nim sprężynowy materac główny zapewnia stabilne podparcie nawet osobom o znacznej masie ciała. W klasycznej wersji łóżka kontynentalnego najniższą kondygnację tworzy skrzynia wypełniona sprężynami bonellowymi. Nowoczesne modele posiadają pustą skrzynię (dodatkowo lub zamiast materaca bonellowego), która pełni funkcję bardzo pojemnej i łatwo dostępnej przestrzeni do przechowywania (można w niej przechowywać nie tylko pościel).

Nie brakuje opinii, że nie wymyślono do tej pory lepszego, a nawet konkurencyjnego mebla wobec łóżka kontynentalnego, jeżeli chodzi o komfort snu. A jednak nie wszyscy dali się uwieść urokowi piętrowo ułożonych materaców. Wielu użytkowników wybiera łóżka tapicerowane lub klasyczne łóżka z drewnianą, ewentualnie z metalową ramą. Jeżeli jesteśmy przekonani, że łóżko kontynentalne, tapicerowane i klasyczne łóżko drewniane dają porównywalny komfort snu, to na decyzje zakupowe najsilniejszy wpływ zaczyna wywierać funkcjonalność mebla.

Co poza snem można robić w łóżku?

Można jeść śniadania dostarczane do łóżka. Można czytać, oglądać telewizję, pracować na komputerze. Do takich funkcji będzie nam potrzebny równy, w miarę sztywny materac, który będzie umieszczony niezbyt wysoko nad podłogą. Bardzo przydatne będzie też obszerne wezgłowie i zestaw różnej wielkości poduszek. Wielu użytkowników doceni obecność dużego pojemnika na pościel, w którym da się przechowywać również sezonową odzież, zabawki czy sprzęt sportowy. Wymienione parametry wskazują na łóżka tapicerowane. Co prawda również łóżka kontynentalne mają pojemnik na pościel, ale są wysokie i miękkie, co bardzo poprawia komfort snu, ale znacznie mniej sprzyja innym aktywnościom. Z kolei klasyczne łóżka drewniane lub metalowe na wysokich nóżkach zazwyczaj nie posiadają pojemników na pościel.

Wniosek: jeżeli priorytetem jest dla nas duża przestrzeń do przechowywania, nie chcemy rezygnować z komfortu snu i potrzebujemy mebla nie tylko do spania, ale też innych aktywności, to optymalnym wyborem będzie właśnie łóżko tapicerowane. Brak podwójnej czy potrójnej amortyzacji, jak w łóżkach kontynentalnych, można skompensować zakupem wysokiej jakości materaca sprężynowego kieszeniowego lub materaca lateksowego.

Jeżeli osiągnęliśmy już pożądany komfort i funkcjonalność mebla do spania, to na pierwszy plan wysuwają się walory estetyczne.

Czy idealne łóżko musi być piękne?

Idealne łóżko musi być piękne. Mebel, który organizuje przestrzeń w sypialni, decyduje o walorach estetycznych całego pomieszczenia. Brzydkie łóżko szpeci całą sypialnię. Problem w tym, że uzgodnienie, co jest piękne, a co tandetne lub pospolicie brzydkie nie jest prostym zadaniem. Od dawna wiadomo, że o gustach nie należy dyskutować. Dlatego początkowe stwierdzenie, że łóżko musi być piękne, wymaga modyfikacji: idealne łóżko musi podobać się posiadaczowi. O tytuł najpiękniejszego mebla do spania mogą ubiegać się wszystkie typy łóżek. Jeżeli jednak będzie nam zależało nie tylko na wysokich walorach estetycznych, ale także harmonijnym dopasowaniu do innych mebli i stylistyki sypialni, to największe możliwości dają łóżka kontynentalne i tapicerowane. Duże powierzchnie obite tkaniną lub sztuczną skórą doskonale nadają się zarówno do uzgodnienia z otoczeniem, jak i kreowania charakteru sypialni.

Podsumowując: łóżko idealne jest w zasięgu ręki. Wystarczy wybrać mebel, który będzie nam się podobał, na którym będziemy czuć się komfortowo i który docenimy za posiadane funkcjonalności.