W dobie stawiania na nowoczesne oraz praktyczne rozwiązania beton wrócił do łask i coraz częściej jest wykorzystywany jako element wykończeniowy w domach, budynkach mieszkalnych czy użytkowych. Jest to materiał trwały, przyjemny w montażu i co najważniejszy bardzo estetyczny pod warunkiem, że zadbamy o niego właściwie. W artykule opisujemy najlepsze sposoby na to, aby utrzymać schody betonowe w jak najlepszym porządku.

Właściwe czyszczenie na co dzień

Beton jest materiałem, który łatwo nie przyjmuje brudu i do utrzymania w pełnej czystości na co dzień wystarczy zwykłe zamiatanie. Jednak od czasu do czasu warto jest powierzchnię umyć i, aby to zrobić odpowiednio, dobrze jest się posłużyć narzędziami czyszczącymi. Niezastąpiona może okazać się myjka ciśnieniowa wyposażona w specjalne nakładki do czyszczenia powierzchni betonowych. Pozwala ona na usunięcie wszelkich przebarwień oraz uporczywych zabrudzeń bez ryzyka uszkodzenia utwardzonej powierzchni. Zapytaliśmy producenta schodów betonowych firmę Design Wróblewski o to, co sprawia, że beton tak doskonale nadaje się na schody? Dowiedzieliśmy się, że wynika to głównie z charakterystyki materiałowej. Beton jest wyrobem znanym ludzkości już od zarania dziejów, a przy odpowiedniej dbałości o higienę procesu obróbki oraz montażu pozwala na uzyskanie niesamowitych walorów estetycznych przy jednoczesnym zapewnieniu trwałości na lata.

Usuwanie uporczywych zabrudzeń

Niekiedy zdarza się tak, że podczas wykonywania jakiejś pracy podłoga zostaje zabrudzona substancją chemiczną jak kwas, tłuszcz czy olej. Aby uniknąć ryzyka przebarwienia powierzchni należy bezzwłocznie zneutralizować agresywne działanie zabrudzeń środkami, które mają odczyn zasadowy (idealnie w tym celu sprawdzi się woda z mydłem w płynie). Powierzchnię schodów należy myć czystą, ciepłą wodą i nie stosować szczotki wykonane z twardych materiałów. Mogą one doprowadzić do zarysowania warstwy wierzchniej.

Właściwa impregnacja powierzchni

Firma zajmująca się montażem schodów betonowych, przed oddaniem ich do użytku, powinna zadbać o to, aby je właściwie zaimpregnować. Dobrej jakości impregnat sprawia, że schody nie pylą, nie osiada na nic kurz, a także są odporne na naciąganie wilgocią. Warto nadmienić, że używany w budownictwie beton architektoniczny, ze względu na jego trwałość i wytrzymałość, można stosować nawet w skrajnie trudnych warunkach atmosferycznych jako element dekoracyjny. Właściwe zaimpregnowanie i unikanie szorowania sprawią, że przez wiele lat będziemy mogli cieszyć oko estetyką wykończenia, jaką gwarantuje beton.