Okna można wymienić na własną rękę, jednak wówczas otrzymasz skróconą gwarancję (zazwyczaj dwa lata), natomiast w razie problemów z oknami wytwórca będzie mógł łatwo złożyć winę na karb niewykwalifikowanego montażysty oraz obciążyć cię odpowiedzialnością. Dodatkowo zakup okien bez montażu jest opodatkowany stawką VAT w wielkości 23%. Nabywając okna z montażem, zapłacisz jedynie 8% VAT. Gdy dołożysz do tego opłatę za montaż poprzez upoważnioną ekipę, koszt okien oraz ich wymiany będzie mniej więcej taki sam. Więc opłaca się wynająć specjalistów przygotowanych poprzez wytwórcę oraz mieć choćby pięcio-siedmioletnią gwarancję.

Reguły właściwego montażu okna

Błędy w montażu okna błyskawicznie dadzą o sobie znać. Około okna PCV Kraków mogą pojawić się czarne wykwity, na szybie będzie skraplała się para hydrologiczna, natomiast klamka będzie działać jeszcze ciężej. Efekty błędów montażowych przeważnie pojawiają się z pewnym opóźnieniem, jednak z czasem zwiększają się. Jak ich uniknąć? Należy zadbać o odpowiedni montaż okna. Pierwszy krok montażu okna to dobór odpowiedniego usytuowania go w otworze okiennym.

Sprawdzenie rozmiarów oraz oczyszczenie podłoża

Ogromne znaczenie dla właściwego montażu ma wybór rozmiarów okna w Krakowie, jakie muszą być odpowiednio mniejsze od szerokości oraz wysokości otworu w murze, nazywanego ościeżem. Pozwoli to na dobre ustawienie okna, odpowiednie zaimpregnowanie połączenia ze ścianą oraz umieszczenie podokienników. Odstęp pomiędzy ramą okna natomiast ościeżem określany jest luzem montażowym czy dylatacyjnym. Jego wielkość uwarunkowana jest od typu oraz wielkości okna.

Montaż okien energooszczędnych oraz przeciwwłamaniowych

W tymże miejscu należałoby zwrócić uwagę na różnice w montażu, uzależnione od typu montowanych okien. W wypadku okien energooszczędnych niezwykle istotne jest dokładne zaimpregnowanie framugi w celu zlikwidowania mostków termicznych, poprzez które płynie ciepłe powietrze. Przestrzeń otworu przed montażem wyrównuje się dobrze, natomiast do zaimpregnowania służą aż trzy powierzchnie izolacyjne – taśma paroprzepuszczalna, pianka poliuretanowa oraz folia paroszczelna.

Czemu należałoby wymienić okna?

Energooszczędność okien zdecydowanie się w minionych latach rozwinęła. Systemy wielokomorowe oraz dopracowana technologia uszczelniania doprowadzają do wyraźnie mniejszego wykorzystania energii oraz wydatków ogrzewania. Dobra izolacja nowych okien pozwoli na obniżkę poziomu hałasu dochodzącego do mieszkania choćby o 50 dB. By ograniczyć utraty ciepła, wykorzystywano wielokrotnie mniejsze okna. Dzięki grubszym pakietom szybowym i szczelnym konstrukcjom nie jest to już potrzebne. Ogromne oszklenia doświetlają wnętrza oraz pozwolą oszczędzać energię elektryczną.

Ocena produktu okien

Jako, iż stolarka stanowi jedynie zmniejszenie, natomiast nie kompleksowe zapobiegnięcie wysychania tynków oraz wylewek, element konieczności ich wykonania nie musi finalnie decydować o rezygnacji z montażu okien przed zimą. Ostateczna decyzja musi jednak być spowodowana produktem z którego będzie zrobiona stolarka okienna. W wypadku okien o drewnianych ramach bezwzględnie należy zrezygnować z ich montażu przed zimą.