Wysoki poziom glukozy we krwi to alarmujący sygnał. Warto pamiętać, że poziom cukru odbiegający od normy może przytrafić się nawet diabetykom, którzy kontrolują przebieg swojej choroby. Zbyt wysoki poziom glukozy we krwi najszybciej można obniżyć za pomocą insuliny, jednak nie zawsze jest to metoda, z której można skorzystać w danej chwili. Jak obniżyć poziom cukru we krwi?

Jak obniżyć poziom cukru metodą farmakologiczna, czyli insuliną?

Chorujący na cukrzycę mogą skorzystać po prostu z insuliny, która powinna skutecznie obniżyć poziom glukozy we krwi. Jeśli poziom cukru jest alarmujący, najlepiej sprawdzą się tzw. analogi insuliny ludzkiej, które zaczynają działać w ciągu kilku-kilkunastu minut od podania leku. Insulinę może podać także lekarz, jeśli wymaga tego stan pacjenta (niekoniecznie chorującego na cukrzycę); insulinę podaje się np. w przypadku kwasicy, śpiączki ketonowej czy nieketonowej hiperglikemii hiperosmolalnej. Są to jednak stany wyjątkowe i wymagają natychmiastowej interwencji wykwalifikowanego specjalisty.

Jak obniżyć poziom cukru we krwi bez podawania insuliny?

Istnieje również kilka sposobów na obniżenie poziomu glukozy we krwi bez konieczności podawania medykamentów. Pierwszym z nich jest spożycie 1-2 szklanek wody; woda ma właściwości rozcieńczające, a co za tym idzie, obniża stężenie glukozy we krwi. Spożycie wody (czy jakichkolwiek innych, niesłodzonych płynów) ma również wpływ na pracę nerek (pobudza produkcję moczu), a tym samym prowadzi do usunięcia z organizmu nadmiaru cukru. Jeśli zastanawiasz się jak obniżyć poziom cukru we krwi to pamiętaj, że pomagają także ćwiczenia fizyczne; już 10-15 minut lekkiego treningu spowoduje, że organizm będzie musiał wykorzystać cukier do wytworzenia niezbędnej energii, a tym samym obniży się jego stężenie. Należy jednocześnie pamiętać, że jeśli zmagamy się z niewłaściwym poziomem cukru we krwi, to trening nie powinien być zbyt długi czy zbyt intensywny. Najlepiej jednak starać się nie dopuszczać do sytuacji, w których poziom glukozy jest zbyt wysoki; w tym celu konieczne jest przyjmowanie właściwych leków (jeśli chorujemy na cukrzycę) oraz przestrzeganie diety.