Ostrzenie noża wydaje się nie być szczególną filozofią, tym bardziej, że na rynku znajdujemy coraz więcej różnorodnych osełek, będących w stanie naostrzyć praktycznie każdy nóż. A jednak, przychodzą i takie chwile, gdy osełki pod ręką nie ma bądź też nie wiemy, jaką najlepiej wybrać.

Jak naostrzyć nóż?

Jak naostrzyć nóż, by faktycznie zaczął znów gładko kroić, a nie miażdżyć poszczególne produkty? Wybór osełki to nie wszystko, liczy się bowiem technika ostrzenia, która ma także związek z zachowaniem noży w dobrej kondycji, przez długi czas. Ostrzenie przede wszystkim należy wykonywać po skosie. Najlepiej utrzymywać przez cały czas ten sam kąt ostrzenia, który powinien wynosić około 20 stopni względem powierzchni ostrzącej.

Jak naostrzyć nóż? Ruchy nożem wykonywane na osełce podczas ostrzenia, powinny być możliwie płynne, prowadzone w obydwu kierunkach. Jeśli pod ręką nie mamy osełki, a zdarzają się takie chwile, i przy okazji potrzebujemy naostrzonego noża, ale możliwie szybko, można spróbować ostrzenia o drugi nóż bądź nożyczki. Niczym prowizoryczna osełka zadziała kamienny parapet, papier ścierny czy porcelanowa podstawa kubka do kawy. Są to jednak sposoby, z których należy korzystać w ostateczności, bo jeden niewprawny ruch może się skończyć niekorzystnie dla noża, ale i dla nas samych.

Pośród specjalnych narzędzi, które służą do profesjonalnego ostrzenia noży, znajdujemy klasyczne kamienie ostrzące. Ten sposób ostrzenia jest chyba najbardziej znany i ma stosunkowo długą historię. Pośród kamieni ostrzących można znaleźć te płaskie, które nadają się do noży z wklęsłościami, jak i kamienie ostrzące o przekroju owalnym, praktycznie nadające się do każdego noża.

Wybór kamienia ostrzącego nie kończy się na jego kształcie, bo to kwestia także wykonania z materiałów naturalnych bądź syntetycznych. Ostatni typ osełek to osełki diamentowe, które cechuje najwyższa jakość, o ile kupowane są u renomowanych producentów. To tylko część z parametrów, na które warto zwracać uwagę w momencie wyboru osełki. Niezależnie jednak od wszystkiego, podczas inwestycji w wysokiej jakości noże, które mają posłużyć długi czas, równocześnie dobrze jest pokusić się o inwestycję w narzędzia ostrzące, także wysokiej jakości. By mieć pewność sprawnego i bezpiecznego ostrzenia, bez uszczerbku na właściwościach noży wykonanych z różnych materiałów.