Soczewki kontaktowe stały się przełomowym zjawiskiem w korekcji wad wzroku. Odpowiednio dobrane szkła, dają duże poczucie komfortu podczas codziennego użytkowania. Wybór idealnie dopasowanych soczewek nie należy jednak to najłatwiejszych. Jak należy w takim razie dobrać właściwe szkła kontaktowe?

Prawidłowe dopasowanie soczewek

Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnych szkieł kontaktowych, musisz przedyskutować tę kwestię z lekarzem bądź okulistą. Szczególnie, jeśli są to Twoje pierwsze soczewki. Specjalista powinien ustalić dokładny stopień wady wzroku poprzez wykonanie niezbędnych badań. Dodatkowo, musi sprawdzić promień krzywizny rogówki, tak aby dopasować szkła kontaktowe, których noszenie będzie wygodne.

Przeciwwskazania i zagrożenia związane z noszeniem szkieł kontaktowych

Chociaż na współczesnym rynku okulistycznym, jest bardziej wiele rodzajów soczewek dostosowanych do potrzeb i wymagań klientów, istnieje grupa osób, nie mogąca ich nosić. Są to głównie pacjenci, którzy chorują na cukrzycę, alergie, zaburzenia hormonalne czy mają problemy z drogami oddechowymi. Korzystanie z soczewek jest również niewskazane dla osób, dla których zakładanie czy zdejmowanie szkieł może być uciążliwe, na przykład dla pacjentów borykających się z artretyzmem palców rąk. Należy również pamiętać, że systematyczne noszenie soczewek, może prowadzić do zakażenia i zapalenia spojówek.

Jakie soczewki kupić?

Dobór właściwych szkieł kontaktowych zależy głównie od Twojej wady wzroku. Dla krótkowidzów i dalekowidzów najlepszą opcją będą soczewki asferyczne lub sferyczne. Astygmatycy najczęściej wybierają soczewki toryczne. Odpowiedni typ szkieł z pewnością dobierze dla Ciebie lekarz. Warto jednak, samemu zastanowić się nad najwygodniejszym trybem ich noszenia. Na rynku dostępne są trzy, podstawowe rodzaj szkieł kontaktowych:

jednodniowe, które nosi się kilkanaście godzin w ciągu dnia. Nie trzeba zajmować się ich specjalną pielęgnacją, ze względu na to, że po jednym dniu użytkowania nadają się tylko do wyrzucenia,
dwutygodniowe/miesięczne/kwartale, przeznaczone do noszenia przez określony czas. Trzeba jednak pamiętać, o ich regularnym czyszczeniu i przemywaniu, żeby do oka nie wdało się żadne zakażenie,
soczewki do ciągłego noszenia, są idealne dla osób, które nie chcą zdejmować szkieł przed pójściem spać. Najczęściej jednak, należy je wymieniać do pięć, sześć dni.