Produkowanie wina w warunkach domowych nie jest już tak powszechne jak kiedyś, jednak jest jeszcze wielu miłośników tego trunku. Wyrób wina nie jest wcale procesem skomplikowanym ani zbytnio kosztownym. Surowiec możemy przecież zebrać we własnym ogrodzie. To właśnie wybór owoców do wyrobu wina ma bardzo największe znaczenie dla tego, jaki otrzymamy trunek. Poniżej zamieszczamy krótką charakterystykę przydatności poszczególnych rodzajów owoców do wyrobu wina.

Agrest – zawierza od 3 do 2 procent cukru oraz 1,5 – 2,5 procent kwasów (głownie jabłkowy i cytrynowy), dużą zawartość składników mineralnych (głównie fosfor, żelazo) i witamin (głownie witaminy C). Można z niego otrzymać bardzo dobre wina słodkie, ale ich wyrób jest utrudniony, w związku z małą soczystością owoców. Trunek z tych owoców jest bardzo podatny na choroby.

Borówki – zawierają kwas benzoesowy, który znacznie utrudnia proces fermentacji moszczu. To sprawia, że niezbyt nadają się do wyrobu wina.

Bez czarny 0 jego owoce z racji specyficznego smaku i zapachu nie nadają się do produkcji wina jedno-owocowego. Stanowią jednak cenny dodatek przy wytwarzaniu mocnych, czerwonych win. Dojrzałe jagody bzu łatwo oddają sok, co sprawia, że wytworzenie moszczu nie nastręcza trudności.

Czereśnie – ze względu na niska zawartość kwasów niezbyt nadają się do wyrobu wina jedno-owocowego. Są jednak często stosowane jako dodatek do moszczów z owoców kwaśnych ( na przykład wiśni lub porzeczek).

Gruszki – nie nadają się do wyrobu wina, gdyż owoce zawierają zbyt mało kwasów, a wydajność moszczu jest niska. Ponadto trudno fermentują i źle się klarują. Można je jednak wykorzystać jako dodatek np. do moszczu z kwaśnych jabłek.

Jabłka – zawierają 10 – 16 procent ekstraktu (w tym 6 – 12 procent cukru, 0,4 – 1,2 procent kwasów, głownie jabłkowego). Używane mogą być zarówno do produkcji win jedno- jak i wieloowocowych. W połączeniu z porzeczkami i agrestem dają dobre w smaku wina półwytrawne lub półsłodkie. Najlepiej na wina nadają się jesienne i zimowe odmiany jabłek, gdyż odmiany letnie źle się klarują i nie nadają się do dłuższego przechowywania.

Maliny – zawierają 4 – 6 procent cukru oraz 1,5 – 2 procent kwasu. Owoce w związku z małą trwałością należy przerabiać zaraz po zbiorze. Nadają się najlepiej do wyrobu win ciężkich. Bardzo szybko fermentują.

Wiśnie – zawierają 8-13 procent cukru oraz 0,7-1,7 procent kwasów. Dojrzałe czarne owoce to najcenniejszy surowiec do wyrobu win czerwonych. Owoce po usunięciu pestek łatwo się tłoczą, moszcz szybko fermentuje, a wino bardzo szybko się klaruje.

Czarna porzeczka – zawiera 7-13 procent cukru oraz 1,9-3,8 procent kwasów, głownie cytrynowego. Bogata w witaminę C oraz barwnik. Wino jedno-owocowe ma silny aromat i specyficzny smak, który nie wszystkim odpowiada. Jest natomiast cennym składnikiem do win wieloowocowych.