Niezbędnym wyposażeniem każdej zabudowy kominkowej są montowane w niej kratki, które pozwalają na zapewnienie prawidłowego przepływu powietrza wokół wkładu, co daje możliwość spożytkowania powstającego ciepła do ogrzewania pomieszczeń, a przy tym chroni przed przegrzaniem konstrukcji. Kratki muszą jednak być odpowiednio dopasowane pod względem swoich parametrów do kominka, a ich wygląd powinien współgrać z wystrojem pomieszczenia.
Jakie są najważniejsze parametry kratek kominkowych?
Kratki są montowane w dolnej części zabudowy kominkowej, a także na pewnej wysokości nad wkładem, dzięki czemu możliwa staje się właściwa cyrkulacja powietrza. Najważniejszą charakterystyką kratek do kominka będzie ich wielkość, która przekłada się na ilość powietrza, która może przez nie przepływać. Kluczowym parametrem jest więc tzw. pole czynne kratki kominkowej, a zatem zsumowana powierzchnia znajdujących się w niej otworów. Powinna ona zostać dopasowana do możliwości konkretnego wkładu pod względem uzyskiwanej mocy. Wartość ta jest podawana przez producentów wkładów kominkowych i określana zarówno w przypadku kratek wlotowych, jak i wylotowych. Przyjmuje się, że minimalne wymagalne pole czynne kratek jest na ogół na poziomie 40–60 cm2 na każdy 1 kW mocy. Dla wkładów osiągających do 10 kW i kratek wlotowych będzie to więc zazwyczaj 500 cm2, przy wkładach 11–15 kW – 700 cm2, a dla mocy przekraczającej 16 kW powierzchnia wyniesie 800 cm2. Nieco wyższe wartości są potrzebne w przypadku kratek wylotowych – dla wkładów kominkowych mających moc do 10 kW będzie to co najmniej 700 cm2, a dla wkładów od 11 do 15 kW aż 900 cm2. Jeśli w zabudowie będzie zamontowany wkład o mocy przekraczającej 16 kW, pole czynne musi mieć przynajmniej 1000 cm2.
Co jest ważne podczas doboru kratek kominkowych?
Równie ważny, co parametry techniczne okaże się jednak wygląd kratek, ponieważ zabudowa kominkowa jest istotnym elementem wystroju wnętrza. Jeśli chodzi o dostępne kształty, to najchętniej wybierane są kratki prostokątne i kwadratowe. Część użytkowników decyduje się także na kratki okrągłe. Przy nowoczesnych aranżacjach sprawdzają się kratki tunelowe o mocno wydłużonej konstrukcji oraz zbliżone do nich stylistycznie kratki narożne. Zainteresowaniem cieszą się kratki dekoracyjne z bogato zdobionymi ramkami, dostępne także w formie tarcz herbowych. Pod względem kolorów można zdecydować się na różne rozwiązania – zwykle preferowane są kratki białe, szare i czarne, a także złote, srebrne, miedziane oraz przypominające mosiądz.
Duży wybór kratek kominkowych można znaleźć w ofercie firmy WkładyKominowe.pl. Sprzedaje ona również wkłady kominkowe oraz systemy kominowe ceramiczne i stalowe, w tym kominy dwuścienne, nierdzewne i kwasoodporne. Dostępne są też przedłużenia kominowe i nasady.