Treningi z wykorzystaniem kół cyrkowych są świetną zabawą i sposobem na zwiększenie sprawności fizycznej. By jednak rozpocząć przygodę z takim sprzętem, trzeba najpierw odpowiednio dobrać rozmiar koła. Jak zrobić to poprawnie i gdzie szukać profesjonalnego aerial hoop?

Wybór koła do akrobatyki powietrznej

Koła do akrobatyki powietrznej, czyli aerial hoop, mają różne rozmiary. Standardowo są one równe średnicy zewnętrznej obręczy. Jej wymiary wahają się najczęściej od 80 cm do 110 cm, ale niektóre sklepy są w stanie przygotować na specjalne zamówienie rozmiar personalizowany.

Wybór rozmiaru koła jest istotny. Źle dobrana średnica wpłynie znacząco na komfort podczas treningu. Może także utrudnić wykonanie niektórych ćwiczeń lub nawet to uniemożliwić. Co ważne, błędem jest wybór zarówno za małego, jak i za dużego koła.

Sposoby na dobranie aerial hoop

Koło do akrobatyki powietrznej można dobrać na dwa sposoby. Instruktorzy zalecają, aby wykorzystać obie metody, a wyniki porównać. Powinny być podobne. Otrzymany wynik zawsze należy zaokrąglić do najbliższego rozmiaru (rozmiary zazwyczaj różnią się o 5 cm).

Pierwszy sposób polega na zmierzeniu odległości od pośladków do czubka głowy. Pomiar ten wykonuje się na siedząco na krześle, a odległość powinna uwzględniać także siedzenie. Kolana muszą być zgięte pod kątem 90 stopni. Do uzyskanego wymiaru dodajemy szerokość zaciśniętej pięści i średnicę obręczy (rurki) koła razy dwa. Uzyskany wynik jest średnicą koła, którą należy wybrać.

Drugi sposób mierzenia wymaga pozycji stojącej. W pozycji wyprostowanej należy zmierzyć odległość od podłogi (miejsca styku stóp z podłożem) do biodra. Do wymiaru dodajemy szerokość pięści. To wszystko! Warto jeszcze dodać, że zazwyczaj to pierwszy sposób uznaje się za bardziej miarodajny.

Gdzie kupić aerial hoop?

Na wygodę treningu wpływa nie tylko prawidłowy dobór rozmiaru koła, lecz również jego jakość. Należy ćwiczyć tylko na profesjonalnych, odpowiednio przetestowanych kołach, które powstały z dobrego tworzywa. Znajdziesz je w specjalistycznym sklepie ze sprzętem aerial – Flying Rose.

Pamiętaj jednak, by poza kołem wybrać również inne niezbędne sprzęty i akcesoria. Dla bezpieczeństwa wymagany jest np. materac akrobatyczny. Ponadto, do koła mogą Ci się przydać uchwyty, karabińczyki czy taśmy.

Jaki rozmiar koła kupić dla dziecka?

Jeśli dziecko ciągle rośnie i nie planuje ćwiczyć wyczynowo, zaleca się wybór koła w nieco większym rozmiarze – w takim, który będzie odpowiadać “docelowemu” wzrostowi. Natomiast w przypadku dzieci, które trenują wyczynowo, warto zadbać o dobór właściwego, adekwatnego do obecnego wzrostu rozmiaru. Wiąże się to wprawdzie z częstą wymianą sprzętu, jednak gwarantuje dokładność i wygodę trenowania. Jeśli więc priorytetem są wyniki na zawodach, takie rozwiązanie będzie najlepsze.