Korzystanie z publicznych toalet nie należy do najprzyjemniejszych ze względu na otaczające z każdej strony zarazki, bakterie oraz brzydki zapach. To właśnie z tego względu niezwykle istotne jest higieniczne używanie pomieszczeń przeznaczonych do załatwiania potrzeb fizjologicznych.

Podstawowe zasady w trakcie używania toalety publicznej

Toaleta dla niepełnosprawnych jest siedliskiem bakterii i zarazków, które w każdym momencie mogą przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia i wywołać wiele nieprzyjemnych objawów wpływających na ogólne samopoczucie oraz przynoszących niepożądane konsekwencje. W trakcie używania toalety trzeba mieć cały czas świadomość, że z tego miejsca korzysta bardzo wiele osób, dlatego trzeba zachować szczególne środki ostrożności.

Toaleta dla niepełnosprawnych ma specjalnie obniżony sedes, co zdecydowanie ułatwia załatwianie potrzeb fizjologicznych bez konieczności siadania na deskę, na której nagromadzone jest najwięcej bakterii i zarazków. Jeśli można uniknąć jej dotykania – warto o tym pamiętać. Pod żadnym pozorem nie wolno stawiać torebki, plecaka czy innych rzeczy na podłodze, na której znajduje się nie tylko mocz i kał, ale także niebezpieczne dla życia i zdrowia pasożyty. Kiedy woda zostanie spuszczona, należy w jak najszybszym tempie opuścić pomieszczenie do załatwiania potrzeb fizjologicznych, gdyż to właśnie wtedy liczne drobnoustroje przedostają się na zewnątrz. Na spłuczce znajduje się wiele bakterii, dlatego przed spuszczeniem wody warto owinąć palec papierem toaletowym. Zwykłe mydło nie usunie wszystkich baterii nagromadzonych na dłoniach, dlatego dezynfekcja rąk ma się odbywać przy pomocy żelu antybakteryjnego, którego stężenie alkoholu wynosi co najmniej 60 procent. Unikaj sucharki do rąk i nie obkładaj deski sedesowej papierem – w publicznych toaletach wszędzie czyhają kolonie szkodliwych bakterii.

Czym może grozić wizyta w toalecie publicznej?

Toaleta dla niepełnosprawnych to niestety siedlisko bakterii i zarazków, które mogą przyczynić się do znacznego pogorszenia stanu zdrowia. Utrzymanie higieny na właściwym poziomie w miejscu, z którego korzystają dziesiątki, a może i nawet setki osób każdego dnia, jest po prostu niemożliwe. W trakcie korzystania z toalety można przenieść na przykład drobnoustroje streptokoki, bakterie E.coli, które stają się przyczyną zapalenia otrzewnej, sepsy czy zapaleń układu moczowego. Oprócz tego licznie występują wirusy żółtaczki typu A, stafilokoki, wirusy grypy oraz pałeczki Shigella – powodują zagrożenia czerwonką bakteryjną.

Wiele osób boi się korzystać z publicznych toalet ze względu na poważnego wirusa HIV czy żółtaczką typu C, jednak w tej kwestii nic nam nie grozi.