Superfood to termin, który zaczął zdobywać popularność kilka lat temu i do tej pory zostaje w głowach ludzi jako określenie żywności, która jest bardzo zdrowa i posiada wiele właściwości prozdrowotnych. Ten artykuł odpowie na pytania, czy superfoods to tylko produkty zagraniczne, czy znajdziemy je także w naszym kraju, oraz dlaczego są takie istotne w naszej diecie.

Superfoods – czym jest?

Definicja żywność superfood określa każdy produkt spożywczy, który posiada bardzo dużą zawartość składników mineralnych, witamin oraz związków bioaktywnych, których nie znajdziemy w takich ilościach w produktach spożywczych spożywanych na co dzień. Innymi słowy, spożywanie superfoods jest bardzo korzystne dla naszego organizmu. Wysoka zawartość tych składników pozwala na zapobieganie niektórym chorobom cywilizacyjnych.

Najpopularniejsze superfoods

Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych superfoods, które uchodzą za szczególnie zbawienne dla naszego zdrowia:

  • Czystek – najpopularniejszy w postaci naparów. Zawiera polifenole, co sprawia, że ma on właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Wspomaga hamowanie procesów tworzenia blaszki miażdżycowej, a w postaci okładów wpływa na leczenie ran i stanów zapalnych skóry. U osób, które cierpią na przewlekłe infekcje górnych dróg oddechowych napary z czystka redukują objawy choroby i skracają jej czas trwania.
  • Siemię lniane i nasiona chia – są bardzo podobne do siebie z wyglądu, sposobu działania na organizm i składu. Posiadają dużą ilość błonnika, który osłania jelita, redukuje ryzyko rozwoju nowotworów jelita grubego, sprzyja procesowi odchudzania i redukuje stężenie cholesterolu we krwi. Siemię lniane i nasiona chia zawierają też bardzo dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które działają przeciwzapalnie i redukują ryzyko rozwoju miażdżycy
  • Spirulina – popularny superfoods zwykle spotykany pod postacią sproszkowanych mikroalg bogatych w białko, witaminę A, C, E, D, witaminy z grupy B oraz kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3. Jest bogatym źródłem wapnia i żelaza. Korzystnie wpływa na procesy odpornościowe, redukuje tempo starzenia się komórek organizmu i wspomaga organizm osób w anemii. Zawiera także witaminę B12.

Czy warto jeść superfoods?

Oczywiście! Pozwolą one nie tylko na zróżnicowanie naszej diety, ale sprawią również, że dostarczymy do naszego organizmu dużo substancji, które wpłyną pozytywnie na jego działanie, co może pomóc nam w zapobieganiu i walce z różnymi chorobami.

Źródło zdjęć: freepik.com