Czynności, które często wykonujemy w łazience np. kąpiel czy mycie się, są związane z obecnością wody i wilgoci. Szczególnie narażone są miejsca takie jak kabina prysznicowa. Hydroizolacja prysznica pozwala zapobiec powstawaniu pleśni i grzybów oraz zabezpiecza pomieszczenia sąsiadujące z łazienką. Jak ją przeprowadzić, aby spełniała swoje funkcje?

Hydroizolacja łazienki – jak się przygotować?

Hydroizolacja prysznica to wbrew pozorom nie tak skomplikowana czynność. Potrzebne nam będą preparat gruntujący, folia w płynie, taśma uszczelniająca oraz narożniki i kołnierze uszczelniające. Podłoże musi być stabilne, suche, pozbawione brudu, kurzu, oleju, tłuszczu, luźnych części oraz wystających fragmentów. Oczyszczoną, wyrównaną i suchą powierzchnię należy zagruntować preparatem gruntującym. Aplikację membrany hydroizolacyjnej można rozpocząć po wyschnięciu gruntu.

Hydroizolacja prysznica – jak przebiega?

Po wyschnięciu gruntu można uszczelnić naroża, czyli miejsca połączeń podłogi ze ścianą oraz ściany ze ścianą i szczeliny dylatacyjne, które znajdą się przy prysznicu. Uszczelnienia wykonujemy poprzez wklejenie taśmy uszczelniającej za pomocą folii w płynie. Do wykonania hydroizolacji używamy płynnej folii np. FOLMIX marki JURGA. Folia w płynie świetnie sprawdza się przy wykonywaniu elastycznych uszczelnień pod okładzinami z płytek ceramicznych, glazury, terakoty lub gresu oraz płytek kamiennych. Preparat ten stosuje się przede wszystkim w pomieszczeniach wilgotnych i mokrych, dlatego doskonale sprawdza się przy hydroizolacji prysznica. Płynna folia uszczelniająca jest preparatem gotowym do użycia, ale zaleca się jej przemieszanie przed zastosowaniem.

W kolejnym etapie należy zaaplikować pierwszą warstwę folii uszczelniającej na pozostałą powierzchnię ścian i podłóg. Folię nanosimy za pomocą wałka lub pędzla. Całkowite uszczelnienie zapewnią dwie warstwy. Nakładanie drugiej warstwy można rozpocząć po wyschnięciu pierwszej. Malować należy w kierunku prostopadłym do kierunku malowania pierwszej warstwy, a następnie trzeba pozostawić powierzchnię do całkowitego wyschnięcia zgodnie z zalecaniami producenta na opakowaniu. Tak przygotowana powierzchnia jest gotowa do kolejnego etapu prac układania płytek.

Hydroizolacja prysznica bez brodzika

Wykonanie odpowiedniej izolacji jest szczególnie istotne w przypadku prysznica typu „walk in”, czyli modelu bez brodzika. Zagwarantuje bezawaryjne użytkowanie przez długie lata, a także pomoże zabezpieczyć podłoże przed destrukcyjnym działaniem wody. Przygotowując powierzchnię pod prysznic bez brodzika, trzeba zadbać o to, aby instalacja schowana pod płytkami podłogowymi miała przestrzeń o wysokości 11-15 cm. Opisaną komorę zaleca się przygotować dla odpływu lub brodzika podpłytkowego. Odpływ, wpusty i przejścia rurowe uszczelniamy za pomocą specjalnych kołnierzy lub wykorzystując odpowiednio przycięte kawałki taśmy uszczelniającej. Wszystkie wyżej opisane działania sprawią, że woda nie dostanie się tam, gdzie nie powinna.

Hydroizolacja łazienki to niezwykle ważny proces, który należy wykonać, aby odpowiednio zabezpieczyć to pomieszczenie oraz zapewnić domownikom komfort, higienę i bezpieczeństwo. Wybierając produkty do jej wykonania, trzeba zwrócić uwagę na właściwości tj.: dostosowanie do stref mokrych i wilgotnych, gotowość do użycia, wodoszczelność, ekonomiczność, łatwość w aplikacji oraz wysoką elastyczność.