Jeszcze kilka wieków temu na postawienie grobowca mogły pozwolić sobie przede wszystkim arystokratyczne familie i zamożne rody. Dziś tego typu pomniki, czyli nagrobki rodzinne, są zdecydowanie popularniejsze, a ich wykonywaniem zajmują się między innymi renomowane zakłady kamieniarskie. Co warto wiedzieć o grobowcach i co odróżnia je od nagrobków?
Czym są grobowce?
W języku potocznym grobowce określa się zwykle mianem nagrobków rodzinnych. Konstrukcje te wyróżniają się bowiem nie tylko sposobem budowy (są one stawiane na tzw. podpiwniczonych i murowanych grobach), ale również wymiarami. Dzięki ich większej powierzchni w jednym miejscu może spoczywać nawet kilku członków rodziny, bez konieczności demontażu całego nagrobka (aby umieścić w grobowcu np. kolejną urnę, wystarczy odsunąć jego górną płytę). Standardowa wielkość nagrobków rodzinnych, w których trumny lub urny układa się w jednej kolumnie, wynosi 120 cm x 250 cm. Z kolei wymiary konstrukcji podwójnych, umożliwiających chowanie w dwóch kolumnach, wynoszą 200 cm x 250 cm.
Co odróżnia grobowce od nagrobków?
Zasadniczą kwestią odróżniającą nagrobki od grobowców jest, w przypadku tych pierwszych, konieczność demontażu całego kamienia przy pochówku kolejnego ciała i ponownego złożenia wszystkich elementów. Należy również podkreślić, że nagrobki rodzinne mają zazwyczaj większe wymiary. Nie można także zapominać o tym, że grobowce montuje się na wymurowanej przestrzeni, z kolei nagrobki są osadzane na grobach kopanych.
Ile kosztuje postawienie nagrobka rodzinnego?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o cenę grobowców. Na całkowity koszt rodzinnego nagrobka składa się kilka czynników. Między innymi:
- Rodzaj materiału (konstrukcje wykonane z marmuru są droższe od tych granitowych) oraz grubość kamienia.
- Stylistyka pomnika (nagrobki z takimi elementami jak ozdobne misy, trwale przymocowane znicze czy figury będą kosztowniejsze).
- Wielkość grobowca (pojedynczy lub podwójny).
Przykładowo, na jednym z popularnych portali internetowych z ogłoszeniami ceny grobowców granitowych zaczynają się od ok. 3 900 zł. Z kolei koszt konstrukcji marmurowej może być nawet dwukrotnie większy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zatem przeanalizować wszystkie wady i zalety poszczególnych surowców i z pomocą specjalistów wybrać materiał, który zachowa swoją estetykę na długo oraz nie będzie wymagał częstych renowacji.