Powtarzane przez wiele osób hasło „jesteś tym, co jesz” nie jest bezpodstawne. Właściwe odżywianie ma wpływ na zdrowie człowieka, jego samopoczucie, witalność, oraz procesy myślowe. Chcąc poprawić swoją pamięć i koncentrację, warto postawić na odpowiednią dietę bogatą w źródła witamin i kwasów tłuszczowych omega3. Sprawdź, jakie składniki wpływają na pracę mózgu i co zrobić, aby przez wiele lat cieszyć się dobrą kondycją.

Problemy z pamięcią? Zadbaj o uzupełnienie witaminy B i antyoksydantów

Witamina B jest jednym z najważniejszych składników, które przyczyniają się do poprawy pamięci i wspomagają procesy myślowe. Jednocześnie jej brak w organizmie może mieć wpływ na demencję starczą. Co należy spożywać, aby zapewnić sobie jej odpowiednią ilość? Przede wszystkim dieta powinna być bogata w:

  • pieczywo pełnoziarniste, najlepiej bezglutenowe
  • kaszę gryczaną,
  • rośliny strączkowe,
  • orzechy,
  • awokado.

Produkty te można spożywać osobno lub łączyć ze sobą. Dobrym pomysłem na poranny posiłek jest danie z kurczakiem i awokado. Z kolei na obiad doskonale sprawdzi się kasza gryczana z ulubionymi roślinami strączkowymi.

Wśród substancji, które mają kluczowy wpływ na mózg człowieka i jego pamięć są także antyoksydanty. Podobnie, jak witamina B są one w stanie zahamować procesy związane z postępowaniem demencji starczej — zauważa specjalista z Instytutu Medycyny Funkcjonalnej.

Antyoksydanty to substancje, które znajdują się w wielu warzywach i owocach. Ich duże zawartości zawierają wiśnie, morele, cytrusy, marchewka, szpinak, a także natka pietruszki. Dzięki temu każdy ma możliwość wyboru tych składników diety, które odpowiadają mu pod kątem smaku.

Dieta, która wspomaga myślenie

Dla prawidłowej pracy mózgu wskazane jest spożywanie posiłków zawierających kwasy Omega-3. Te znajdują się przede wszystkim w rybach morskich, które są zdecydowanie zdrowsze niż mięso. Dlatego zaleca się, aby spożywać je przynajmniej kilka razy w tygodniu.

Osoby, które nie przepadają ryb, mogą zastąpić je algami morskimi. Powinny także jeść dużo pestek słonecznika i dyni. Bardzo dobrze sprawdzi się również len. Wszystkie te produkty można dodawać do sałatek lub koktajli. W tym przypadku nawet osoby, które nie przepadają za nimi, nie poczują ich smaku, a dostarczą swojemu organizmowi niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania składników.

Nie zapominaj o regularności posiłków

Oprócz właściwych składników diety bardzo ważnym aspektem jest także regularność spożywanych posiłków. Warto pamiętać, aby rano nie wychodzić z domu bez śniadania. Same przerwy pomiędzy posiłkami nie powinny być także dłuższe niż 5-6 godzin.

Należy także z umiarem podchodzić do stosowania soli i dużej ilości węglowodanów. W pierwszym przypadku można narazić się na udary mózgu, w drugim natomiast na ciągłe wahania nastroju. Wykluczając niebezpieczne składniki ze swojej diety, zapewniasz sobie znacznie lepszą kondycję fizyczną i psychiczną przez długie lata.