Każdy z nas chciałby mieć piękne i zdrowe zęby, najlepiej do późnej starości, ale niestety bywa tym bardzo różnie i nierzadko już w młodym wieku dochodzi do ich ekstrakcji. Przyczyn luk w uzębieniu jest wiele, nie tylko choroby przyzębia i nieleczona próchnica. Niezleżenie od tego, z jakiego powodu brakuje nam zębów w jamie ustnej, można odzyskać uzębienie, decydując się na wszczepienie implantów zębowych. Nie musimy borykać się z nieestetycznymi szparami, które stają się źródłem kompleksów i nawet problemów z dokładnym rozdrabnianiem pokarmów. Trzeba też pamiętać o tym, że braki w uzębieniu nie są wyłącznie defektem kosmetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym i wiążą się z wieloma przykrymi konsekwencjami w niedalekiej przyszłości.

Czym tak naprawdę są implanty zębowe?

Wiele mówi się na temat implantów zębowych, które potocznie określa się mianem sztucznych zębów. Nie każdy jednak wie, czym one tak naprawdę są, z czego się składają. Wyróżnić można wiele rodzajów wszczepów, ale każdy z nich tworzą trzy podstawowe elementy – wszczep, łącznik i korona protetyczna. Filar jest sztucznym korzeniem, a dokładnie tytanową śrubą, którą wkręcą się w kość szczęki. Wszczep mocuje się przy pomocy łącznika do korony protetycznej, czyli sztucznego zęba, który imituje kolorem i kształtem naturalne uzębienie. Implant zębowy jest niewielkim stożkiem mającym średnicę od trzech do pięciu milimetrów i długość od siedmiu do dwudziestu jeden milimetrów. Do jego produkcji wykorzystuje się wyłącznie biozgodne materiały, czyli takie neutralne dla organizmu, dobrze przez niego tolerowane, niepowodujące żadnych reakcji alergicznych. Zwykle wszczep stomatologiczny zrobiony jest z tytanu, ale coraz popularniejsze są te powstałe z tlenku cyrkonu. W obu przypadkach można mówić o nieprzeciętnej wytrzymałości. Część tytanowa jest niewidoczna, pozostaje tylko konstrukcja protetyczna, która do złudzenia przypomina naturalny ząb.

Obecnie wyróżnia się wiele rodzajów implantów zębowych, dzięki czemu pacjenci mogą liczyć na szeroki wachlarz wyboru. Różnią się kształtem, sposobem wszczepienia i materiałem, z którego zostały wykonane. Wyróżnić można implanty cylindryczne i ceramiczne. Te pierwsze są obecnie najczęściej wybierane, wykonane z tytanu, o kształcie przypominającym śrubę. Najnowocześniejsze są implanty ceramiczne, które powstają z tlenku cyrkonu, cechują się odpornością na korozję, działanie kwasów i skrajnych temperatur. Do tego są w pełni biozgodne. Ze względu na miejsce wszczepienia dzieli się implanty zębowe na podokostnowe i śródkostne. Najczęściej sięga się po te drugie, wprowadzając do kości szczęki lub żuchwy. Implanty podokostnowe wszczepiane są do okostnej, czyli w miejsce pomiędzy kością a dziąsłem.

Na czym polega wszczepianie implantu zębowego?

Na podstawie oceny stanu zębów i pobranego wycisku możliwe jest przygotowanie rekonstrukcji tymczasowej. Będzie potrzebna po wstawieniu implantu zębowego – mocuje się ją w jamie ustnej na czas jego wygajania się. Samo wszczepienie implantu przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym – wywierca się otwór w kości szczeki, po czym umieszcza w nim implant. Do czasu, aż nie zrośnie się on całkowicie z kością, co zwykle trwa od trzech do sześciu miesięcy, zakłada się tymczasowe uzupełnienie. Na koniec mocuje się do wszczepu koronę protetyczną.