Zapalenie oskrzeli to choroba wywoływana najczęściej przez wirusy, rzadziej przez bakterie. Czasem rozwija się jako powikłanie nieleczonych infekcji i przeziębień. Zapalenie oskrzeli wymaga jak najszybszego kontaktu z internistą i podjęcia odpowiedniej terapii – w innym przypadku może prowadzić do niebezpiecznych powikłań.

Z tekstu dowiesz się:

  • czy zapalenie oskrzeli jest zaraźliwe,
  • jakie są objawy zapalenia oskrzeli,
  • ile trwa zapalenie oskrzeli,
  • jakie są objawy choroby i jak się ją leczy.

Zapalenie oskrzeli to choroba dolnych dróg oddechowych wywoływana najczęściej przez wirusy powodujące przeziębienia i grypę. Są to m.in. wirusy grypy A i B, wirusy paragrypy, koronawirusy, rynowirusy, adenowirusy oraz wirus RSV. Rzadziej zapalenie oskrzeli wywołują bakterie, m.in. z rodziny Mycoplasma pneumoniae, Chlamydophila pneumoniae oraz Bordetella pertussis.

Czy zapalenie oskrzeli jest zaraźliwe?

Drobnoustroje wywołujące zapalenie oskrzeli przenoszą się drogą kropelkową, m.in. w trakcie kichania – mogą w ten sposób pokonać nawet kilkadziesiąt metrów! Jest to więc choroba dość mocno zaraźliwa, zwłaszcza u osób z grup ryzyka: dzieci, seniorów, osób z obniżoną odpornością czy nałogowych palaczy. Zapaleniem oskrzeli częściej można się zarazić jesienią i zimą, choć choroba przytrafia się również w cieplejszych porach roku.

Zapalenie oskrzeli – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia oskrzeli jest kaszel – duszący i mokry. Towarzyszy mu odkrztuszanie plwociny w kolorze białym (śluzowej) lub żółtawo-zielonkawym (ropnej). Zapalenie oskrzeli może się objawiać również:

  • ogólnym złym samopoczuciem,
  • gorączką,
  • bólami mięśni (rzadko),
  • świszczącym oddechem (rzadko).

Zapalenie oskrzeli – ile trwa?

Czas występowania objawów zależy od odmiany choroby. W ostrym zapaleniu oskrzeli, będącym zazwyczaj efektem zakażenia wirusowego, kaszel może się utrzymywać do trzech tygodni. Podostre zapalenie oskrzeli trwa od trzech do ośmiu tygodni, zaś przewlekłe – powyżej ośmiu tygodni.

Warto przy tym pamiętać, że przewlekłe zapalenie oskrzeli jest najczęściej skutkiem palenia papierosów, a także narażenia dróg oddechowych na kontakt ze szkodliwymi substancjami – np. z różnego rodzaju pyłami w trakcie pracy zawodowej.

Diagnostyka i leczenie zapalenia oskrzeli – pomoże internista

W przypadku zaobserwowania u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów warto się skonsultować z lekarzem rodzinnym lub internistą. W zdecydowanej większości przypadków lekarz jest w stanie postawić diagnozę już na podstawie wywiadu z pacjentem oraz badania klinicznego: obejrzenia gardła, osłuchania klatki piersiowej, posłuchania, w jaki sposób pacjent kaszle. Jeśli istnieją wątpliwości – podobne objawy, ale dużo bardziej nasilone, może dawać zapalenie płuc – zleca się RTG klatki piersiowej. W przypadku zdiagnozowania zapalenia oskrzeli nie ma potrzeby zlecania badań mikrobiologicznych mających na celu ustalenie, które wirusy czy bakterie spowodowały chorobę. Nie ma to bowiem większego wpływu na sposób leczenia.

Zapalenie oskrzeli leczy się przede wszystkim środkami zmniejszającymi gęstość wydzieliny i ułatwiającymi odkrztuszanie (m.in. ambroksol, karbocysteina oraz acetylocysteina). Wskazane jest stosowanie leków przeciwgorączkowych (głównie paracetamolu), picie dużych ilości płynów oraz kilkudniowy odpoczynek. Jeżeli kaszel jest bardzo nasilony, internista może zalecić stosowanie leków rozkurczających oskrzela. Nie ma wskazań do leczenia zapalenia oskrzeli antybiotykami, chyba że jest ono wywołane krztuścem.

Zapalenie oskrzeli trzeba leczyć – w innym wypadku może skutkować rozwojem groźnych infekcji bakteryjnych, zapalenia płuc, a nawet powikłaniami kardiologicznymi. Męczący kaszel, obecność plwociny, złe samopoczucie – tego typu objawy powinny skłonić do szybkiej konsultacji z lekarzem!

Źródła:

http://www.czytelniamedyczna.pl/707,zakazenia-dolnych-drog-oddechowych.html

https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/choroby/68742,zapalenie-oskrzeli

https://journals.viamedica.pl/medycyna_wieku_podeszlego/article/view/18754