Wybierasz się do Warszawy i masz mgliste pojęcie o tym, co można zwiedzić i jak się poruszać po stolicy? To normalne! Wystarczy jednak trochę dobrych chęci, aby przewertować przewodniki bądź strony internetowe, informujące o miejscach wartych do obejrzenia. Znajdziesz tam także puby, restauracje, punkty informacji turystycznej i wiele rzeczy, o których wiedzieć po prostu trzeba!

Co warto zobaczyć w Warszawie?

Jeśli będziesz w stolicy pierwszy raz, lub któryś z kolei, ale nie znasz jeszcze miasta tak dobrze, udanie się na rynek jest priorytetem. Mimo kolejnej wizyty tu zawsze miło się tutaj wraca i zawsze coś się dzieje. Przy rynku i przy pobliskich uliczkach jest mnóstwo miejsc, gdzie można coś zjeść na szybko, czy też zatrzymać się na dobry obiad. Rynek zamknięty jest dla ruchu pojazdów, dlatego można się tu czuć bezpiecznie i spokojnie pospacerować. Warte zobaczenia są zabytkowe kamienice ulokowane w kolejnych stronach rynku, czyli na Zakrzewskiego, Kołłątaja Dekerta i Barssa. Przeznaczono je na miejsca użytku publicznego – lokale, muzea, sale wystawowe, jest więc co zwiedzać i na pewno nie będziesz się nudzić.

Koniecznie plac Zamkowy

Nie można tam nie zawitać! Miejsce uświęcone tradycją ważnych uroczystości historycznych, manifestacji politycznych i ważnych przemówień. Trafić tu nie trudno, ponieważ punktem orientacyjnym jest zabytkowa kolumna Zygmunta II Wazy z 1664. Wschodnia część rynku to zamek królewski, odnowiony po wojennych zniszczeniach.

Warszawski Barbakan

Kto nie widział, powinien koniecznie zobaczyć Barbakan z połowy XVI w. Jego korzenie sięgają dokładnie 1548! Był to element warszawskich murów obronnych, ale jego rola związana z obroną miasta ograniczyła się jedynie do szwedzkiego najazdu. Zburzony został podczas II wojny światowej i odbudowany w latach 50 20 w. Aktualnie znajduje się w nim stała wystawa Warszawy.

Co jeszcze warto zobaczyć?

Jeśli na zwiedzanie masz około trzech dni do tygodnia, nie zobaczysz za dużo, ale wystarczająco wiele, aby poznać wyjątkowy, warszawski klimat miasta. Koniecznie wybierz się do Łazienek i na Powiśle. Tu odetchniesz wśród natury i zjesz smaczne lody. Rynek Nowego Miasta też warto obejrzeć. Jeśli chcesz łyknąć trochę kultury, wybierz się na wycieczkę po muzeach warszawskich. – np. Muzeum Powstania Warszawskiego (spokojnie na cały dzień zwiedzania) i Muzeum Żydów polskich. Następnie kroki możesz skierować do Centrum nauki Kopernik, aby przeżyć niezwykłą naukową przygodę, poznając m.in. początki naszej cywilizacji i Wszechświata.

Jak się poruszać po Warszawie?

Nie ukrywajmy, ale przemieszczanie się po mieście jest nie tylko ekscytujące, ale też często trudne, jeśli nie zna się jego topografii. Koniecznie więc zapoznaj się z możliwościami transportu, których jest naprawdę dużo. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „taksówka Warszawa”, aby wyświetliło się wiele linków do różnych firm przewozowych. Oprócz sieci taksówek dobrze rozwinięta jest także siec autobusów oraz tramwajów. Możesz też skorzystać z sieci metra. Jego pierwsza linia łaczy południe miasta z północą, dzięki czemu zwiedzisz Bielany, Żoliborz, Centrum, Mokotów i Żoliborz. Druga część metra stanowi połączenie lewego i prawego brzegu Wisły, co umożliwia szybkie przedostanie się z Woli na Pragę.

Mimo tak dużych opcji wyboru środka transportu najlepiej poruszać się na nogach, a jeśli nie znasz miasta, to najlepsza będzie taksówka. Warszawa jest miastem potężnym, więc łatwo można się zgubić, a wtedy, jak wiadomo, traci się niepotrzebnie cenny czas na zwiedzanie.