W dzisiejszych czasach coraz więcej spraw załatwiamy przez internet. Online dokonujemy również zakupów – spożywczych, elektronicznych, kosmetycznych, ale również zdrowotnych. Umożliwiają to apteki internetowe. Z jednej strony zakup leków bez wychodzenia z domu jest kuszący, z drugiej jednak wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem, szczególnie gdy źródło nie do końca jest sprawdzone. Jakie błędy popełniamy najczęściej przy zakupie leków online?

Zakup z niesprawdzonego źródła

Wraz z rozwojem technologii i upowszechnieniem internetu, w sieci pojawia się każdego dnia wiele witryn oferujących zakup różnego rodzaju produktów, w tym leków. Bardzo często popełnianym błędem przy zakupie leków online jest korzystanie z niesprawdzonych źródeł. Warto tutaj jasno podkreślić, że nie każdy może prowadzić w sieci aptekę internetową. Mają do tego prawo wyłącznie firmy, które posiadają apteki stacjonarne. Przez internet nie możemy kupić leków na receptę – jeśli jakaś „apteka” oferuje ich kupno, jest to jawne oszustwo i możemy narazić się na poważne niebezpieczeństwo. Istnieją apteki internetowe, w których leki wydawane przez receptę możemy zamówić, ale ich odbiór możliwy jest w aptece stacjonarnej, po okazaniu właściwej recepty. Jak w łatwy sposób sprawdzić, czy dana apteka ma prawo funkcjonować w sieci? Jak wyjaśnia ekspert z Apteki Mirowskiej: Na stronie danej apteki powinniśmy zobaczyć charakterystyczne, zielono logo, a pod nim flagę państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Po kliknięciu w link powinniśmy zostać przekierowani do wpisu apteki w Rejestrze Aptek. Jeśli nie mamy takiej możliwości, w 100% oznacza to oszustwo i nie powinniśmy dokonywać w takim miejscu żadnych zakupów.

Na co powinniśmy uważać podczas zakupu leków przez internet?

Wiele osób poza niesprawdzeniem legalności danej apteki popełnia też inne błędy, które mogą odbić się na zdrowiu lub życiu. Każdego dnia jesteśmy bombardowani ogromną ilością reklam różnorodnych przedmiotów i specyfików, które niektórzy nieuczciwi reklamodawcy nazywają „lekami” bądź cudownymi „suplementami”. Obiecują w nich ogromną poprawę naszego zdrowia czy wyglądu. Należy na tego rodzaju oferty bardzo uważać, ponieważ w dużej ilości przypadków jest to zwykłe naciąganie klientów, a w skrajnych sytuacjach możemy zakupić środki, które nam zaszkodzą. Czerwona lampka powinna nam się także zapalić, gdy mamy możliwość zakupu danego produktu, ale nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się o jego dokładny skład – kupowanie kota w worku jest dość często popełnianym błędem, szczególnie gdy dokonujemy zakupów bez przemyślenia. Jeżeli reklamowane specyfiki (bądź dostępne w którejkolwiek aptece) obiecują nierealne efekty, bądź ich cena jest podejrzanie niska lub wysoka – lepiej ominąć tę witrynę i poszukać legalnie działającej apteki, która również zajmuje się sprzedażą leków i suplementów w formie stacjonarnej.