Domki drewniane, drewniane place zabaw, czy też drewniane ogrodzenia to elementy, które wymagają odpowiedniej konserwacji, aby służyły przez długie lata. Prawidłowa konserwacja opiera się przede wszystkim na impregnowaniu drewna. Jakie są rodzaje impregnatorów do drewna oraz jak prawidłowo dokonywać konserwacji tego tworzywa?

Place, płoty, domki drewniane – jaką funkcję pełni drewno?

Drewno jest szlachetnym materiałem, które wykorzystywane jest w budownictwie oraz produkcji mebli. Jednak warto wziąć pod uwagę fakt, iż aby drewno zachowało swój naturalny wygląd przez długie lata, powinno być odpowiednio impregnowane. Specjalne techniki impregnacji ewoluowały na przestrzeni lat, dzięki czemu nie ma potrzeby martwić się, iż place zabaw czy domki drewniane będą zaimpregnowane niewłaściwie.

Warto wiedzieć, iż impregnacji należy poddawać każdy drewniany element, którego nie zabezpieczył producent. Rodzaj preparatu oraz metodę impregnowania wybiera się samodzielnie.

Rodzaje impregnatorów do drewna

Istnieje kilka rodzajów impregnatorów do drewna. Wybiera się je, biorąc pod uwagę wykończenia materiału. Innego środka wymagają meble, a innego place zabaw czy domki drewniane.

Innym rodzajem ochrony drewna są impregnaty powłokotwórcze. Nadają się one do malowania drewna na wewnątrz i zewnątrz pomieszczeń. Po nałożeniu nie tylko wzmacniają i impregnują drewno, ale również uwydatniają jego naturalne piękno. Powstała powłoka chroni przed działaniem pogody oraz przed biokorozją, a więc glonami czy grzybami. W związku z powyższym wyróżnia się:

  • Impregnaty bezbarwne – zabezpieczają drewno przed owadami, powstawaniem pleśni i częściowo chronią materiał drewna przed działaniem wilgoci. Stosuje się je do zabezpieczania niemalowanego, a także ciśnieniowo impregnowanego drewna. Impregnaty bezbarwne to popularne środki do impregnacji płotów oraz elementów dekoracyjnych, np. psich bud czy pergoli.
  • Impregnaty koloryzujące – wykazują takie samo działanie jak impregnaty bezbarwne – jedynie zostały dodatkowo wyposażone w barwniki. Pochłaniają one promienie słoneczne oraz sprawiają, iż drewno impregnowane nie szarzeje. Co więcej, nie zasłaniają one rysunku słojów i chronią drewno przed korozją biologiczną. Impregnaty wielofunkcyjne sprawdzą się także wewnątrz pomieszczeń.
  • Lakiery – tworzą powłokę na drewnie, nie wnikając w jego strukturę. Pozwalają zachować rysunek słojów oraz podkreślają naturalne piękno materiału. Warstwa chroni drewniane przedmioty przed uszkodzeniami mechanicznymi. Lakiery cechują się tym, że są mniej trwałe – podatne na pękanie i łuszczenie. Są ogólnie dostępne w dwóch wariantach: kolorowym oraz bezbarwnym.
  • Oleje – są produkowane z oleju roślinnego i głęboko wnikają w strukturę drewna. Nie przyczyniają się do utworzenia na powierzchni powłoki. Zabezpieczają drewniane przedmioty przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci, pękaniem i wysychaniem oraz działaniem promieni słonecznych. Oleje podkreślają naturalny wygląd drewna oraz doskonale zabezpieczają twardsze materiały.
  • Lakierobejce – wykazują działanie podobne do lakierów. Podkreślają naturalne piękno drewna oraz nadają mu kolor i blask. Tworzą na powierzchni warstwę, która zabezpiecza drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi, promieniami słonecznymi i wilgocią. Lakierobejce nie zabezpieczają przed grzybami oraz owadami.
  • Emalie – służą do pomalowania nimi drewna na wybrany kolor. Szybko schną i są trwałe. Impregnowane nimi drewno jest odporne na uszkodzenia mechaniczne.
  • Lazury – są to preparaty impregnujące, ozdabiające i jednocześnie chroniące przed grzybami i promieniami słonecznymi. Wnikają w drewno oraz tworzą powłokę zabezpieczającą.

Jak impregnować drewno?

Impregnowanie drewna należy przeprowadzić w ciepłym i suchym miejscu, gdzie temperatura wynosi od 15 do 25 stopni Celsjusza. Gdy preparat wymaga nałożenia kilku warstw, każdą z nich należy pozostawić do wyschnięcia na czas określony przez producenta na opakowaniu. Prace należy przeprowadzić w gumowych rękawiczkach i ubraniu ochronnym.