Zdiagnozowanie wady wzroku zazwyczaj wiąże się z doborem okularów. Dzięki nim ostrość i zasięg widzenia poprawiają się, a my możemy cieszyć się wyraźnymi obrazami. Aby jednak okulary faktycznie pozwoliły skorygować wadę wzroku, konieczne jest ich właściwie dobranie. Na czym opiera się ten wybór? Co należy wziąć pod uwagę?

Co jest ważne przy wyborze okularów?

Obserwując u siebie pogorszenie wzroku lub takie objawy jak:

  • bóle głowy,
  • ból, pieczenie lub swędzenie oczu,
  • suche oczy,
  • nadmierne łzawienie,
  • częste infekcje oczu,
  • światłowstręt,
  • zaczerwienienie gałek ocznych,
  • pogorszenie wzroku lub pomniejsze zaburzenia (np. zamglone widzenie na długim/krótkim dystansie, osłabione widzenie przy niskim poziomie światła),
  • uczucie ciała obcego w oku…

…należy udać się do lekarza okulisty lub optometrysty. Na podstawie kompleksowego badania wzroku będzie on w stanie określić, czy pacjent ma wadę wzroku. W jej przypadku najczęściej wypisuje receptę na okulary, a dokładnie soczewki okularowe, określając ich moc.

Aby ją zrealizować, należy udać się do salonu optycznego. Nie zalecane jest samodzielne dobieranie szkieł i kupowanie ich na targach, w aptekach, drogeriach czy sklepach internetowych. Źle dobrane okulary bowiem nie tylko nie będą korygować wady wzroku, ale i ją pogłębiać, a także przyczyniać się do powstawania dolegliwości takich jak migreny czy bóle głowy.

Pierwszy etap wyboru okularów powinien opierać się więc na odwiedzeniu lekarza specjalisty. Z jego pomocą będzie można dobrać odpowiednie soczewki okularowe korygujące wadę wzroku. Jest to o tyle ważne, że soczewki w okularach to najważniejszy element.

Na czym jeszcze opierać wybór okularów?

Wybór okularów opiera się nie tylko na aspektach medycznych. W Internecie znaleźć można wiele porad o tym, jak je dobrać do kształtu twarzy, koloru oczu czy włosów. Na pierwszy rzut oka, takie porady wydają się mniej znaczące, niż te mówiące o mocy soczewek okularowych. Warto jednak pamiętać, że design okularów również ma duże znaczenie. Jeśli w oprawkach będziemy się dobrze czuć, to chętnie będziemy je nosić. Źle dobrane oprawki – za duże, za małe, uciskające, spadające z nosa sprawią, że często będziemy je ściągać i odkładać na bok, a przez to dalej nasz wzrok będzie na tym cierpiał. Niechętnie będziemy też chodzić w okularach, w których uznamy, że wyglądamy niekorzystnie.

Dobór okularów najłatwiejszy jest w salonach optycznych takich jak Sferaoczu.pl Dysponuje on szeroką ofertąi opraw, które można na żywo przymierzyć i sprawdzić, jak się w nich wygląda. Dzięki temu wybór okularów będzie łatwiejszy. Pomogą w nim też specjaliści pracujący w salonie i znający zasady doboru oprawek do kształtu twarzy i typu urody.

Gdzie warto kupować okulary?

Dziś okulary kupić można w wielu miejscach. Wiele z nich proponuje te w bardzo niskich cenach. Skuszeni tym faktem chętnie kupujemy okulary w sklepach-sieciówkach, na targach, w drogeriach, aptekach. Szukając jednak solidnych okularów, warto dokonywać zakupów w specjalistycznych sklepach i salonach optycznych. Dzięki temu wybór okularów opiera się o modele najwyższej jakości zarówno polskich, jak i światowych marek. Ich plusem jest nie tylko designerski wygląd, ale także gwarancja.