Olejki eteryczne są stosowane w rożnych sposób – jako kosmetyk do ciała, odżywka do włosów, czy aromatyczny dodatek do kąpieli. Można też na ich bazie sporządzać lecznicze płukanki, czyli tzw. Inhalacje. Olejki są także świetne do aromaterapii.
Olejek herbaciany
Stosowany bardzo często w leczeniu rożnych dolegliwości skórnych, np. trądziku czy grzybicy. Doskonale radzi sobie też z nieprzyjemnym zapachem stóp, co szczególnie latem jest dużym problemem wielu ludzi. Świetnie sprawdza się jako środek do inhalacji, ponieważ leczy objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Możesz także wetrzeć go w skórę głowy i włosy, aby wzmocnić mieszki włosowe, odżywić ich korzenie, zapobiegając w ten sposób wypadaniu włosów.
Olejek manuki
To drugi, przez niektórych słabo znany olejek stosowany m.in. w kosmetyce. Ma silne działanie antyseptyczne, co więcej, jest pięć razy mocniejszy niż penicylina. Działa przeciwgrzybicznie, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Używany jest często jako środek pielęgnacyjny do skóry z problemami, m.in. doskonale sobie radzi z łupieżem. Ma też swoje zastosowanie w pielęgnacji intymnej, jako alternatywa dla tradycyjnych płynów Oprócz tego, pomaga pozbyć się grzybicy skóry i paznokci i łojotokowi. Jeśli cierpisz na bóle reumatyczne, czy zwyczajne problemy mięśniowo-stawowe, olejek manuki pomoże ci w ich eliminacji. Pomocny jest także w stanie ogólnego napięcia nerwowego, lękach, nerwicach itd., ponieważ koi system nerwowy. Wystarcz kilka kropel olejku wpuszczonych do wanny pełnej gorącej wody, aby zapewnić sobie wspaniałą ucztę SPA we własnym domu.
Olejek arganowy!
O nim słyszał chyba każdy, bo stosowany jest na szeroką skalę w kosmetyce, ale też w medycynie! Nazywany inaczej płynnym złotem Maroka oraz eliksirem młodości. Możesz go stosować w celu nawilżenia i regeneracji skóry twarzy, a także jako odżywka do włosów. Co więcej, wpływa też na redukcję zmarszczek! Skuteczny jest także w walce z chorobami skóry, np. z trądzikiem czy łuszczycą. Warto zastosować go także na blizny i rozstępy. Ma w sobie dużo nienasycanych kwasów tłuszczowych, witaminę E oraz fitosteroli (związków roślinnych wpływających m.in. na obniżenie poziomu cholesterolu). Ich działanie w kosmetyce z kolei przekłada się na stymulowanie syntezy kolagenu oraz hamowanie rozpadowi elastyny. Dlatego mają tak cenny wpływ na zdrowie skóry, opóźniając procesy starzenia.
Oprócz ww. olejków jest ich jeszcze naprawdę dużo. Zanim wybierzesz ten jedyny dla siebie, poczytaj, zasięgnij wiedzy od znajomych i wypróbuj. Oprócz efektywnego działania muszą tez przyjemni pachnąć, bo czasami ten aspekt może zaważyć, na tym, czy kupisz dane olejki czy też nie.