Przyczyn pojawienia się suchości w ustach jest wiele. Wszystko zależy od trybu życia, sposobu odżywiania, stresy i stosowanych leków. Zignorowanie tego objawu może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego należy jak najszybciej zareagować.

Suchość w ustach – geneza oraz powody występowania

Kserostomia, określana potocznie, jako suchość w ustach objawia się znacznie mniejszą niż fizjologicznie produkcją śliny w jamie ustnej. Najczęstszą przyczyną jej nastania jest stan zapalny ślinianek spowodowany przez zakażenie wirusowe. W niektórych przypadkach możemy mówić o nieprawidłowej pracy nerek bądź cukrzycy. Suchość w ustach sporadycznie następuje pod wpływem silnych emocji i nadmiernego stresu.

Suchość w ustach – objawy

Do naczelnych dolegliwości w tym schorzeniu zaliczymy:
• Ból w momencie przełykania lub przeżuwania pokarmu,
• Trudności w jedzeniu i w trakcie mówienia,
• Zaburzenia smakowe.
Kserostomia wykazuje negatywny wpływ na stan jamy ustnej łącznie z uzębieniem. Przy wysokim niedoborze śliny często pojawiają się owrzodzenia oraz pęknięcia. Może też być przyczyną próchnicy, a ponadto ubytków zębowych, czy nawet infekcji grzybiczych.

Suchość w ustach – jak leczyć?

Gdy zauważymy u siebie suchość w ustach trzeba od razu działać. W oczekiwaniu na wizytę lekarską warto zastosować medykamenty dostępne w aptece bez recepty, jednak konieczna będzie również wizyta lekarska. Na podstawie wywiadu z pacjentem lekarz zleci potrzebne do wykonania badania, aby ocenić stan jamy ustnej pacjenta. Kserostomię leczy się zarówno objawowo, jak i przyczynowo. Przede wszystkim należy brać pod uwagę choroby współistniejące (na przykład ewentualne zaburzenia metaboliczne, czy endokrynologiczne). To z pewnością przyniesie pożądany efekt, jakim jest prawidłowa praca ślinianek. W przypadku leczenia objawowego pacjentowi aplikuje się sztuczne preparaty śliny, które mają pełnić funkcję zastępczą.