W przypadku konstrukcji hydraulicznych to właśnie pompy są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych układów na rynku. Pompa hydrauliczna zębata stanowi ponad 3/4 wszystkich pomp używanych w układach hamujących. Wykorzystuje mechanizm ssąco tłoczący, który dostarcza ciecz pod wpływem ciśnienia do układu kierowniczego. Służy do zasilania maszyn wykorzystywanych w motoryzacji, przemyśle oraz w maszynach rolniczych. Jak naprawdę wygląda ich działanie pomp hydraulicznych i dlaczego są takie ważne?

Budowa pomp hydraulicznych

Główne zadanie, jakie ma pompa hydrauliczna zębata to tłoczenie cieczy nie korozyjnej w hydraulice siłowej. Podnosi ona ciśnienie w układzie poprzez kierowanie strumienia cieczy w wybrane miejsce. Budowa pompy jest bardzo prosta i składa się z:

  • dopływu cieczy,
  • zbiornika,
  • odpływu cieczy.

Jest to bardzo uproszczony model, który wskazuje na najważniejsze aspekty działania pompy. Należy pamiętać, że dopływ pompy powinien mieć dużo większą średnicę niż odpływ, dzięki czemu ciecz może poruszać się w szybszym tempie. Wytworzone ciśnienie jest wykorzystywane przy nadawaniu pędu w wale obrotowym i ruchomych częściach układu hydraulicznego. Chodzi głównie o to, aby zamienić ciśnienie na energię mechaniczną, która wprawia w ruch urządzenie. Pompy hydrauliczne zębate są w tym układzie bardzo wrażliwym elementem, który ma wpływ na działanie całego silnika hydraulicznego.

Główne rodzaje pomp hydraulicznych

Pompy o profilu zębatym należą do konstrukcji najmniej zaawansowanych technicznie na rynku. Dzięki temu uchodzą za mało awaryjne i proste w eksploatacji. Przez te elementy przepływa olej, który przenosi się do kanału wylotowego. Ze względu na rodzaj konstrukcji, pompy hydrauliczne zębate dzieli się na:

  • pompy o uzębieniu zewnętrznym – najczęściej składają się z 2 jednakowych kół zębatych osadzonych na ciasnym korpusie. Ciecz zgromadzona w komorze ssawnej jest zabierana do komory tłoczącej i w ten sposób transportowana dalej.
  • pompy o uzębieniu wewnętrznym – ich działanie jest bardzo podobne do pomp z zębami ustawionymi na zewnątrz. Jedyną różnicą konstrukcyjną jest skierowanie zębów, które w tym przypadku mają orientację wewnętrzną.

Warto pamiętać, że pompy hydrauliczne wytrzymują bardzo duże ciśnienie dochodzące nawet powyżej 200 bar. Najbardziej wytrzymałe są modele w obudowie żeliwnej, które mogą wytrzymać nawet 300 bar. Materiałem, który najczęściej służy do budowy pomp jest aluminium, natomiast same koła zębate wykonuje się z ze stopów stali.

Pompa hydrauliczna zębata – co warto o niej wiedzieć?

Podczas eksploatacji pomp warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które mogą zwiększać obciążenie układów hydraulicznych. Jest wiele przyczyn usterek, które mogą spowodować awarię. Jednocześnie występuje kilka typowych sytuacji, które się powtarzają. Należą do nich:

  • zbyt wysokie ciśnienie nastawy zaworów przelewowych,
  • zacięcie się zaworu,
  • zamarznięcie wody, która jest składnikiem oleju,
  • nieprawidłowe uszczelnienie dopływu do miski olejowej,
  • defekty przy montażu lub instalacji pomp.

Nie mniej groźne są spadki ciśnienia, które występują podczas pracy pomp hydraulicznych zębatych. Zwiększają one awaryjność układu kierowniczego w ciągnikach oraz w maszynach, w których występuje układ hydrauliczny. W tym przypadku należy sprawdzić poziom oleju i pamiętać o wypoziomowaniu ciągnika.