Wiele osób cierpi na kłopoty z regularnym wypróżnianiem. Niestety, bardzo rzadko przyznajemy się do tej dolegliwości, ponieważ uważamy to wciąż za coś wstydliwego. Tymczasem częste zaparcia mogą doprowadzić do skutków poważnych dla kondycji naszego organizmu.

Objawy zaparcia

Uważa się, że z zaparciami mamy do czynienia przy wypróżnianiu się rzadziej niż trzy razy na tydzień. Wówczas możemy uznać, że z naszym organizmem dzieje się coś niepokojącego i że nasze jelita nie pracują tak, jak powinny. Nieregularnemu wypróżnianiu często towarzyszą inne dolegliwości, jak gazy czy uciążliwy ból brzucha. Chory najczęściej czuje się ciężko i niekomfortowo, a jego brzuch jest nienaturalnie wydęty. Ponadto odczuwalny jest ból przy próbie wypróżnienia. Jeśli stan taki utrzymuje się przez dłuższy czas i nie pomagają nam domowe, naturalne sposoby, powinniśmy udać się z naszymi dolegliwościami do lekarza. Nie należy postrzegać ich jako coś wstydliwego – im szybciej skonsultujemy się ze specjalistą, tym szybciej będziemy mogli powrócić do normalnego życia, bez bólu i uczucia ciężkości. Nie warto bagatelizować przewlekłych zaparć – mogą one bowiem doprowadzić do wielu powikłań, na przykład do powstania żylaków odbytu. Dodatkowo przy nieregularnym wypróżnianiu się wzrasta ryzyko wystąpienia stanów zapalnych jelita grubego.

Jak pomóc sobie przy problemach z wypróżnianiem?

Jest wiele sposobów, które możemy zastosować, aby zmniejszyć bądź całkowicie wyeliminować zaparcia. Wystarczy wdrożyć do naszego życia kilka podstawowych zasad. Pierwszą z nich jest zmiana diety. Powinniśmy przede wszystkim ograniczyć spożywanie mięsa, gdyż ono najdłużej zalega w naszych jelitach. Ograniczmy także w naszym jadłospisie produkty zawierające dużą ilość węglowodanów. Jedzmy za to dużo błonnika – pobudzi on pracę naszych jelit, a dzięki temu szybciej poczujemy potrzebę udania się do toalety. Pamiętajmy jednak, aby produkty bogate w błonnik wprowadzać do diety stopniowo. Pijmy także duże ilości wody. Perystaltykę jelit pobudzić może również regularna aktywność fizyczna. Nie musimy od razu zostawać sportowcami – 20 minut spaceru każdego dnia wystarczy, aby uzyskać odczuwalną poprawę samopoczucia. Pamiętajmy także, że ważne jest nie tylko to, co jemy, ale również to, jak jemy. Spożywajmy więc posiłki bez pośpiechu, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Dzięki temu naszemu organizmowi łatwiej będzie trawić. Przy kłopotach z wypróżnianiem możemy pomóc sobie takimi preparatami aptecznymi, jak Xenna, Colon C czy Dulcobis. Pamiętajmy jednak, aby nigdy nie stosować ich przez dłuższy czas bez konsultacji z lekarzem.