Wraz z rozwojem firmy często pojawia się problem z niewystarczającą ilością miejsca na składowanie towarów. Z pomocą przychodzą firmy, które oferują wynajem powierzchni magazynowej. To doskonałe rozwiązanie dla tych przedsiębiorstw, które nie chcą lub nie mogą sobie pozwolić na budowę własnych hal, a interesuje je powierzchnia magazynowa o odpowiednich standardach, przeznaczaniu i cenie.

Powierzchnie magazynowe do wynajęcia idealne dla potrzeb każdej firmy

Hale na wynajem dzielą się głównie na powierzchnie magazynowe klasy A o doskonałej infrastrukturze, przystosowaniu do załadunku i rozładunku oraz powierzchnie magazynowe klasy B wybudowane przed rokiem 1995 roku, które nie posiadają wielu udogodnień wymaganych w nowoczesnym biznesie. Nowoczesne parki magazynowe, czyli magazyny klasy A to przede wszystkim powierzchnie optymalnie dostosowane do charakteru poszczególnych branż, dlatego każda, mała i duża firma powinna rozważyć ich wybór.

Powierzchnia magazynowa do wynajęcia a lokalizacja

Lokalizacja hali magazynowej ma ogromny wpływ na całą logistykę przewożonych towarów. Nowe powierzchnie magazynowe do wynajęcia najczęściej zlokalizowane są na obrzeżach miast z dala od centrum siedziby firmy. Z drugiej strony, znajdują się w pobliżu sieci dróg ekspresowych i autostrad, co zapewnia szybki transport towarów z i do magazynu. Strategiczne usytuowanie hali gwarantuje dogodny dostęp również do największych aglomeracji. Z kolei wynajem powierzchni magazynowej w centrum miasta często wiąże ze starszym budownictwem i jego niedostosowaniem do realnych potrzeb np. brak odpowiednio dużego placu manewrowego.

Powierzchnie magazynowe – otwarte, półotwarte, zamknięte i specjalne

Rodzaj hali magazynowej to kolejna sprawa, której należy przyjrzeć się bliżej przed jej wynajmem. To, jaki rodzaj magazynu będzie najlepszym wyborem jest uzależnione od działalności, jaką zajmuje się firma. I tak powierzchnie magazynowe do wynajęcia dzielą się na:

  • otwarte – plac zagrodzony, ale nie zadaszony z przeznaczaniem na składowanie materiałów np. budowalnych;
  • półotwarte – powierzchnia magazynowa ogrodzona i zadaszona wiatą, której celem jest ochrona składowanych produktów przed czynnikami pogodowymi takimi jak: deszcz, śnieg, nadmierne promieniowanie słoneczne;
  • zamknięte – powierzchnia na magazyn jedno lub wielokondygnacyjna, która pozwala ochronić składowane towary przed czynnikami zewnętrznymi, zimnem i grabieżą przez osoby z zewnątrz;
  • specjalne – powierzchnie magazynowe z przeznaczaniem dla przemysłu spożywczego lub chemicznego, w których produkty muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach — magazyn typu chłodnia.

Wynajem powierzchni magazynowej a wyposażenie

Idealna powierzchnia magazynowa do wynajęcia powinna posiadać także odpowiednie sprzęty i wyposażenie, które usprawni załadunek i rozładunek towarów. Nowoczesne powierzchnie magazynowe do wynajęcia są podzielone na sektory, posiadają regały na składowanie produktów, odpowiednie oświetlenie czy choćby dużo miejsca dla wózków widłowych. Dodatkowo firmy oferujące wynajem powierzchni magazynowej wyposażają je w nowoczesną elektronikę pozwalającą monitorować zamówienia i dostawy oraz monitoring zapobiegający włamaniom i kradzieżom. Jeśli przedsiębiorstwo zdecyduje się na powierzchnie magazynowe klasy B, które nie posiadają tych udogodnień, powinna sama w nie zainwestować.

Powierzchnie na magazyn a cena

Starsze powierzchnie magazynowe do wynajęcia najczęściej będą tańsze od tego typu obiektów wybudowanych po 1995 roku. Warto jednak zauważyć, że trzeba będzie zmierzyć się z szeregiem problemów związanych z ich nieprzystosowaniem do potrzeb nowoczesnego przedsiębiorstwa oraz często doinwestować samodzielnie w nowoczesny sprzęt i wyposażanie. Z kolei wynajem powierzchni magazynowej klasy A będzie odpowiednio droższy, ponieważ cechuje je wysoki standard budownictwa i wyposażenia. Cena wynajmu takiego magazynu obejmuje także dogodną lokalizację w pobliżu dużych miast, przy głównych drogach i węzłach komunikacyjnych.