Ogród w stylu angielskim – ogólne założenia stworzenia takiej aranżacji
Zanim wybierzesz się po sadzonki drzew, krzewów i bylin ogrodowych, a także kwiatów, musisz rozejrzeć się po okolicy. Jeśli w sąsiedztwie Twojego ogrodu znajduje się łąka, czy posadzone drzewa, to może on być przedłużeniem naturalnego krajobrazu. Zatem od tego zaczynasz. Jeśli za twoim domem znajduje się pole słoneczników i maków. To od nich możesz zacząć obsadzanie ogrodu. Oczywiście są to rośliny jednoroczne, jednak bardzo szybko się rozpleniają. Za twoim płotem mogą rosnąć również bratki, nierzadko rozprzestrzeniają się również na sąsiednich terenach, wszak kwiaty nie znają pojęcia prywatności. Zasadą ogrodów angielskich jest brak ingerencji w to, co znajduje się na działce. Zatem nie pozbywamy się roślin, które już tam bytują, chyba, że są to chwasty, a organizujemy ogród wokół nich. Trawnik również powinien pozostać, jak najbardziej naturalny, dlatego przed jego wysianiem nie wyrównujemy terenu, a pozostawiamy naturalne ukształtowanie. Jeśli wchodzi on na płytki czy rabaty nie ingerujemy w to poprzez chemię.
Jakie krzewy wybrać do ogrodu w stylu angielskim?
Angielski ogród zachwyca bujnością fauny i flory. Dzięki temu, że ogrodnicy przycinają jedynie stare, zaschnięte lub chore pędy pięknie się rozrasta i stanowi siedlisko dla pszczół, a także wielu ptaków. Angielski ogród jest przedłużeniem naturalnego krajobrazu, namiastką parku krajobrazowego w zaciszu domowym. Oczywiście w tradycyjnych angielskich ogrodach są gatunki roślin, których nie może zabraknąć. Można tu wymienić chociażby hortensje, azalie czy hibiskusy. Osiągają one znaczną wielkość i stanowią niewątpliwy walor każdego ogrodu. Pięknie kwitną i pachną przyciągając miododajne owady. Zresztą w większym ogrodzie angielskim może się znaleźć miejsce również na pasiekę. Jakie wybierać kolory krzewów kwitnących? Właściwie nie ma tu określonych reguł. Ogród można jednak podzielić na strefy, a do każdej wybrać dwa lub trzy kolory. Niewątpliwie w tradycyjnych angielskich ogrodach znajdziemy hortensje różowe, a także białe. Można wybrać hibiskus trójkolorowy, np. biały, różowy i fioletowy.
Pergola – czy warto się na nią zdecydować?
Niewątpliwie częstym elementem angielskich ogrodów są pergole. Przy nich można postawić technorattanowe meble ogrodowe, bądź elementy kute, które w tej aranżacji również się sprawdzają. Bardzo istotne jest obsadzenie pergoli. Świetnie sprawdzi się róża pnąca, ale można wybrać również bluszcz, o ciemnozielonych dużych liściach, stanowiących naturalną, gęstą przegrodę. Róża pnąca lubi słoneczne stanowisko, gdyż w takim miejscu najlepiej się rozwija. Podobnie jak w przypadku krzewów przycina się stare pędy. W przypadku niektórych odmian konieczne jest przycinanie dolnych, ze względu na możliwość wystąpienia choroby pędów. Pergola to niewątpliwie piękny element niewielkiego ogrodu. Można przy nim postawić drewnianą lub żeliwną ławeczkę, tworząc strefę relaksu i odprężenia.
Byliny, które warto zasadzić, urządzając angielski ogród
Elementem, którym można uzupełnić ogród w stylu angielskim są trawy ozdobne. Można wybrać turzyce albo egzotyczne miskanty, które podkreślają naturalistyczny charakter ogrodu. Piękne trawy ozdobne w ogrodzie można posadzić na nieregularnych, asymetrycznych rabatach, które są charakterystycznym elementem ogrodów angielskich. Można sadzić kilka gatunków obok siebie, pamiętając by posiadały one podobne wymagania, co do gleby i stanowiska. To właściwie jedyna kwestia, o której trzeba pamiętać.
Piękne trawy ozdobne w ogrodzie kołyszące się na wietrze i rozłożyste hortensje, a także pnące się róże stworzą niepowtarzalną atmosferę przydomowego ogrodu. Angielski ogród może być kawałkiem nieokiełznanej natury wśród zgiełku miasta i warto się na niego zdecydować.